Dworzec Główny w Olsztynie

i

Autor: Google Street View Dworzec Główny w Olsztynie.

Dworzec tymczasowy w Olsztynie już otwarty. Nowy będzie gotowy za rok

Od środy (27 lipca) dla podróżnych otwarty jest dworzec tymczasowy Olsztyn Główny, z poczekalnią i kasami biletowymi. Informację przekazało PKP. Obiekt ma funkcjonować do czasu zakończenia budowy nowego dworca, przewidzianego na drugą połowę 2023 roku.

Dworzec tymczasowy jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego budynku, na lewo od niego, patrząc od strony placu Konstytucji 3 Maja. Powstał z 42 modułów kontenerowych i ma dwie kondygnacje. Parter obiektu przeznaczono do obsługi podróżnych, z holem-poczekalnią o powierzchni 144 m kw., w którym zlokalizowano kasy. W sąsiedztwie holu zaprojektowano toalety dla podróżnych. Na piętrze ulokowano m.in. pomieszczenia biurowe oraz Straży Ochrony Kolei. Obiekt jest w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej. - Otwarcie dworca tymczasowego oznacza zamknięcie dotychczasowego dworca i wyłączenie go z obsługi podróżnych. Na czynne perony podróżni dostaną się schodząc z peronu 1 do przejścia podziemnego - poinformowały w komunikacie PKP.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mazury. Drożyzna odstrasza turystów? "Tak źle nie było od 30 lat, ludzi nie stać"

Nowy dworzec w Olsztynie. Kiedy będzie gotowy?

Budowa nowego dworca Olsztyn Główny to jedna z największych inwestycji PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Ma kosztować prawie 71 mln zł brutto i jest dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Budynek będzie miał ponad 4 tys. m kw. powierzchni użytkowej i trzy kondygnacje, w tym podziemną, w której znajdzie się przejście na perony i w kierunku dzielnicy Zatorze. Tunel pozwoli połączyć rozdzielone dotychczas torami dwie części miasta.

Bryłę dworca z przeszkloną fasadą zaprojektowano na planie trapezu. Dach budynku w najwyższym miejscu będzie miał 12 m wysokości. Ma mieć kształt przypominający żagiel, co w zamyśle projektantów będzie nawiązywać do turystycznego charakteru Warmii i Mazur jako Krainy Tysiąca Jezior. Planowany termin otwarcia nowego dworca dla podróżnych to druga połowa 2023 roku.

CZYTAJ TEŻ: Hala Urania w Olsztynie później niż planowano. Winne braki kadrowe. Padła data

Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?
Wyjątkowy dworzec. PKP otworzyły nową stację w Pomiechówku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki