Schronisko w Radysach

i

Autor: Psy z Radys Od wielu lat zwierzęta przeżywały piekło w schronisku w Radysach na Mazurach.

Horror w schronisku w Radysach. Podejrzani o znęcanie się nad zwierzętami wyszli na wolność!

2020-07-18 14:41

Zygmunt D. i Daniel D., oskarżeni o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami ze schroniska w Radysach na Mazurach, wyszli na wolność. Stało się tak po tym, jak Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpoznał zażalenie na decyzję o tymczasowym aresztowaniu obu mężczyzn. Sąd uznał, że wobec podejrzanych można zastosować poręczenie majątkowe w wysokości 150 tys. złotych na osobę. Poręczenie zostało wpłacone w piątek (17 lipca).

Piekło zwierząt w schronisku w Radysach

Przypomnijmy, że Sąd Rejonowy w Olsztynie 20 czerwca 2020 r. przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec Zygmunta D. podejrzanego o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami w schronisku w Radysach w gminie Biała Piska na Mazurach. Ponadto Zygmunt D. posiadał amunicję bez wymaganego zezwolenia.

Kilka tygodni temu w Radysach prawie 100 osób przeszukiwało obiekt i ewakuowało stamtąd skrzywdzone, schorowane zwierzęta. W schronisku przebywali policjanci, prokurator, weterynarze, zoopsycholodzy i wolontariusze. To była największa taka interwencja w Polsce!

W ocenie sądu potrzeba zastosowania wobec Zygmunta D. tymczasowego aresztowania wynikała m.in. z obawy, że podejrzany przebywając na wolności i mając świadomość realnej możliwości wymierzenia mu surowej kary (bezwzględnego pozbawienia wolności) może uciec lub ukryć się.

Znęcanie się nad zwierzętami i groźby wobec świadka

Kilka dni później Prokurator Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie zwrócił się do miejscowego sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania także wobec Daniela D., podejrzanego o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami, oszustwo na szkodę jednej z gmin w województwie warmińsko-mazurskim oraz formułowanie gróźb bezprawnych w celu wywarcia wpływu na świadka.

27 czerwca 2020 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec Daniela D. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy - mówi Adam Barczak, p.o. Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie. -  W ocenie sądu potrzeba zastosowania tymczasowego aresztowania wynikała z obawy, że podejrzany przebywając na wolności i mając świadomość realnej możliwości wymierzenia kary pozbawienia wolności, może uciec lub ukrywać się i w ten sposób utrudniać postępowanie. Istniała również obawa, że podejrzany będzie próbował bezprawnie wpływać na zeznania osób, które występują w tej sprawie w charakterze świadków.

Poręczenie majątkowe zamiast aresztu

Obrońcy obu podejrzanych wnieśli zażalenia na decyzje sądu o tymczasowym aresztowaniu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie VII Wydział Karny Odwoławczy w dniu 16 lipca 2020 r. rozpoznał zażalenia obrońców Zygmunta D. oraz Daniela D. i zaskarżone postanowienia zmienił w ten sposób, że uzależnił uchylenie wobec obu podejrzanych tymczasowe aresztowanie od złożenia w terminie 14 dni poręczenia majątkowego w kwocie po 150.000 zł, a w przypadku uchylenia tymczasowego aresztowania zastosowanie wobec podejrzanych dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się między sobą oraz zakazu opuszczania kraju.

Jednocześnie informuję, że w dniu 17 lipca 2020 r. oba poręczenia majątkowe zostały przyjęte.

Jesteś mistrzem geografii? Wiesz, w którym województwie leży to miasto?

Pytanie 1 z 10
Trzebiatów leży w województwie:
Wypadek motocyklisty w Olsztynie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki