Koronawirus: w Ostródzie powstanie szpital tymczasowy? Hala Expo Mazury spełnia wymogi

2020-10-21 12:35
Expo Mazury w Ostródzie
Autor: Google Street View Czy hala Expo Mazury przy ul. Grunwaldzkiej w Ostródzie będzie szpitalem tymczasowym na Warmii i Mazurach?

Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji w sprawie szpitala tymczasowego w woj. warmińsko-mazurskim. Wiele wskazuje na to, że specjalna placówka powstanie w Ostródzie. Wojewoda nie potwierdził tych informacji, jednak jak ustalił "Super Express", żaden inny obiekt poza halą Expo Mazury przy ul. Grunwaldzkiej w Ostródzie nie spełnia niezbędnych wymogów.

Szpitale tymczasowe, gotowe na przyjmowanie pacjentów z koronawirusem, mają powstać w każdym z 16. polskich województw. Tym najsłynniejszym jest placówka na Stadionie Narodowym w Warszawie. Coraz więcej województw podjęło już decyzję, gdzie znajdą się szpitale tymczasowe. Wciąż nie wiadomo, w jakim miejscu znajdzie się szpital tymczasowy na Warmii i Mazurach.

Szpital tymczasowy w Ostródzie. Burmistrz: "Są rozmowy"

Jak udało nam się ustalić, prawdopodobnie będzie to hala Expo Mazury w Ostródzie przy ul. Grunwaldzkiej. Wojewoda warmińsko-mazurski, do którego należy decyzja, nie podał jeszcze oficjalnej decyzji, jednak wiele wskazuje na to, że to właśnie w Ostródzie powstanie szpital tymczasowy. Zwłaszcza, że to jedyny obiekt na Warmii i Mazurach, który spełnia wymogi tymczasowego szpitala. Wymogi to m.in. odpowiednia infrastruktura dojazdowa, parkingi, lądowisko dla helikopterów, dostęp do kanalizacji, prądu i wody.

Na razie potwierdzone są jedynie informacje o rozmowach ws. skierowania ostródzkiej hali do roli tymczasowego szpitala. - Potwierdzam, że są prowadzone rozmowy w sprawie lokalizacji tymczasowego szpitala dla osób z COVID-19 i tą lokalizacją jest Arena Expo Mazury - mówi "Super Expressowi" Zbigniew Michalak, burmistrz Ostródy. - Obecny stan zachorowań na COVID-19 wymusza na nas odpowiednie przygotowania, planujemy też powiększenie kostnicy miejskiej.

- Prowadzimy obecnie rozmowy z wojewodą warmińsko-mazurskim dotyczącym przekształcenia Areny Expo Mazury na tymczasowy szpital - komentuje przedstawiciel spółki Expo Mazury. - Wiem, że oprócz naszej lokalizacji jest jeszcze jedna w Olsztynie brana pod uwagę.

Hala w Ostródzie ma powierzchnię 40798 m² powierzchni, co daje np. 3,5 boiska piłkarskiego. Na oficjalną decyzję wojewody trzeba jeszcze poczekać, jednak bardzo możliwe, że to właśnie Ostróda stanie się miejscem na mapie woj. warmińsko-mazurskiego, gdzie walka z koronawirusem będzie największa.

Sonda
Czy z uwagi na pandemię koronawirusa rząd powinien zakazać organizacji wesel w całym kraju?
Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital polowy dla „covidowych” pacjentów.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE