Szpital pulmonologiczny w Olsztynie

i

Autor: Google Street View Punkt wymazów szpitala pulmonologicznego w Olsztynie przeżywa oblężenie.

Olsztyn: punkt testów na koronawirusa przeżywa oblężenie! Pomóc musi wojsko i policja

2020-10-20 13:38

Zablokowana ulica, korki i telefony na policję. Do tego pracownicy pobierający wymazy nie mają nawet czasu zjeść lub pójść do toalety. Mobilny punkt testów na koronawirusa przy szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie przeżywa oblężenie. - Od kilku dni sytuacja jest dramatyczna - mówi wicedyrektor placówki.

- Jesteśmy oblężeni przez ludzi, którzy autami przyjeżdżają na pobranie wymazów. Mimo że nasz punkt w założeniach miał działać od godz. 10 do 14, to wczoraj zakończył pracę po godz. 16. Panie, które pobierają wymazy w tym czasie nie usiadły, nie zjadły, nie mogły wyjść do toalety - opowiada PAP Teresa Sadowska - Wołkowicka, dyrektor szpitala pulmonologicznego w Olsztynie. - Jest to bardzo ciężka, heroiczna praca, a osoby zdenerwowane tym, że jest zablokowana ulica i tworzą się korki wzywają do nas policję. Jest nam naprawdę ciężko.

Kolejki do punktu wymazów, pracownicy na kwarantannie. Musi pomóc wojska i policja

Kolejki aut z osobami oczekującymi na wymaz przed olsztyńskim szpitalem pulmonologicznym przy ul. Jagiellońskiej w Olsztynie to od kilku dni norma. Ulica dojazdowa do szpitala jest zablokowana. Auta stoją w kolejce nawet na trasie dojazdu do placówki. Dyrekcja szpitala skierowała do pracy w punkcie wymazowym pracownice administracji.

W związku z ogromnym oblężeniem punktu wymazowego, dyrekcja szpitala skierowała do pracy w nim pracowników administracji. Wypełniają oni druki, podpisują probówki. - Poprosiliśmy o wsparcie także wojsko, mamy nadzieję, że sytuacja się poprawi - powiedziała Sadowska-Wołkowicka. Dodała, że sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że część wykwalifikowanego personelu szpitala jest na kwarantannie.

Jest sposób na kolejki w punkcie wymazowym

Co ciekawe, punkty wymazowe w Olsztynie znajdują się też przy szpitalach: wojewódzkim, dziecięcym, uniwersyteckim i MSWiA. Godziny ich otwarcia i dokładne adresy widnieją na stronie warmińsko-mazurskiego NFZ. - W Olsztynie jest kilka innych punktów wymazowych, nie ma potrzeby stania w długiej kolejce na Jagiellońskiej - powiedział PAP rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. Na wymazy w punkcie przy Jagiellońskiej przyjeżdżają osoby kierowane przez lekarzy rodzinnych, sanepid, pracownicy służb mundurowych.

Oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem przepełniony

W szpitalu pulmonologicznym przy ul. Jagiellońskiej znajduje się również oddział dla tzw. pacjentów covidowych. Sadowska-Wołkowicka powiedziała PAP, że po niespełna tygodniu działalności oddział jest pełen. - Wczoraj wypisaliśmy jedną osobę, a w nocy przyjęliśmy kolejnych 5. W związku z tym kilka osób leży na salach covidowych, które wydzieliliśmy na oddziałach - powiedziała Sadowska-Wołkowicka.

Koronawirus warmińsko-mazurskie. Ile łóżek i respiratorów jest zajętych?

Według danych z wtorku (20 października), na Warmii i Mazurach jest 508 łóżek covidowych, z których zajęte są 183. Rzecznik wojewody powiedział PAP, że w tym tygodniu każdego dnia baza łóżkowa będzie poszerzana, a leczeniem zakażonych w większej skali niż obecnie mają się zająć m.in. szpitale w Braniewie, Piszu i Mrągowie oraz w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie. Obecnie na Warmii i Mazurach do respiratorów podłączonych jest 17 pacjentów, wolnych jest 14 tzw. covidowych respiratorów.

Sonda
Czy budowa szpitali polowych w Polsce to dobry pomysł?
Super Raport 20.10 (Goście: Michał Kamiński - wicemarszałek Senatu oraz Marek Balicki - były minister zdrowia)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki