Koronawirus w warmińsko-mazurskim. Policja i WOT sprawdzają kwarantannę [WIDEO]

2020-03-25 12:36 SCH
Kwarantanna domowa
Autor: KPP Ostróda Policjanci z Ostródy i Wojsko Obrony Terytorialnej sprawdzają przestrzeganie kwarantanny.

Epidemia koronawirusa w Polsce wymaga podjęcia specjalnych decyzji i procedur. Jedną z nich jest wdrożony ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie, wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Morąga, codziennie sprawdzają, czy osoby te stosują się do decyzji i zaleceń służb sanitarnych.

Jednym z zadań jest nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Każdego dnia, co najmniej raz na dobę, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie wspierani obecnie przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnych z Morąga sprawdzają, czy mieszkańcy naszego powiatu stosują się do zaleceń i decyzji służb sanitarnych.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Kwarantanna domowa z powodu koronawirusa: zasady

Kwarantanna z WOT i aplikacją

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak policjanci sprawdzają kwarantannę?

Nadzór prowadzonych jest wyłącznie przez umundurowanych funkcjonariuszy. Policjanci nie kontaktują się bezpośrednio z tymi osobami. Nawiązują z nimi kontakt, korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie sprawdzają, czy osoby te przebywają w domach. Kontrolowane osoby najczęściej wyglądają przez okno lub wychodzą np. na balkon po to, by funkcjonariusze mogli je zobaczyć i potwierdzić stosowanie się do kwarantanny domowej.

Oprócz sprawdzania, czy osoby objęte kwarantanna domową stosują się do decyzji i poleceń służb sanitarnych, policjanci podczas rozmowy pytają kontrolowanych, jak się czują, czy potrzebują pomocy, produktów żywnościowych oraz czy wszystko jest w porządku.

Aplikacja "Kwarantanna domowa"

Nowoczesnym i przydatnym narzędziem dla osób objętych kwarantanną domową jest dedykowana dla nich aplikacja „Kwarantanna domowa”.

Można znaleźć ją w sklepach Google Play oraz App Store. Aplikacja ta jest całkowicie bezpłatna i bezpieczna. Umożliwia między innymi bezpośredni kontakt ze służbami, dostęp do komunikatów o aktualnej sytuacji epidemiologicznej, kontakt z psychologiem czy złożenie zapotrzebowania na artykuły żywnościowe.

Koronawirus. Posłuchaj o faktach i mitach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Policjanci zachęcają wszystkich mieszkańców naszego powiatu objętych kwarantanną domową do skorzystania z tej aplikacji. Jednocześnie apelują i przypominają o obowiązku stosowania się do decyzji i poleceń służb sanitarnych. Nie przestrzegając kwarantanny narażamy zdrowie i życie innych osób.

Już 957 przypadków koronawirusa w Polsce. WHO: Przed nami DECYDUJĄCE chwile! Pandemia koronawirusa [RELACJA NA ŻYWO]