Ratusz w Olsztynie

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna Ratusz w Olsztynie.

Zabytek do remontu

Kto naprawi wieżę ratuszową w Olsztynie? Wichura wyrządziła szkody

2022-08-04 14:35

Jest chętna firma, która podjęłaby się naprawy elementów wieńczących wieżę budynku ratusza w Olsztynie. Te zostały uszkodzone podczas lutowych wichur. Naprawa może kosztować nieco ponad 100 tysięcy złotych.

W przetargu na remont uszkodzonej iglicy hełmu ratusza w Olsztynie ofertę złożył jeden podmiot. To firma remontowo-budowlana z Morąga (woj. warmińsko-mazurskie). Jak podkreśla Urząd Miasta Olsztyna, "propozycja mieści się w kwocie, jaka została zarezerwowana na to zadanie". Teraz złożone dokumenty sprawdzi komisja przetargowa. Jeśli wszystko okaże się zgodne z wymaganiami, będzie mogła zostać podpisana umowa. Czas realizacji zadania to 4 miesiące.

Do uszkodzenia iglicy oraz kuli wraz z wiatrową chorągiewką doszło pod koniec lutego. Przyczyniły się do tego porywiste podmuchy wiatru. Uszkodzone elementy niebezpiecznie zwisały ok. 60 metrów nad ziemią. Ich demontaż wymagał specjalistycznej interwencji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 10-latka wyszła z pieskiem i skończyła w radiowozie! Policjanci zawieźli ją do babci

Tuż po demontażu zwieńczenia wieży zostało zlecone przygotowanie specjalnego programu naprawczego. Dokument opisuje m.in. co pierwotnie mogło doprowadzić do uszkodzenia iglicy. Specjaliści wskazali, że to przede wszystkim uszczelnienie miedzianej kuli od spodu oraz brak odizolowania stalowych elementów od miedzianych, co - w wilgotnym środowisku - miało wpływ na ich korodowanie. Dodatkowo element obrotowy chorągiewki wiatrowej, wykonany pierwotnie w formie łożyska kulkowego, okazał się nietrwały w długotrwałym użytkowaniu w warunkach zewnętrznych.

Naprawienie błędów w pierwotnych rozwiązaniach konstrukcyjnych jest jednym z elementów zaplanowanych prac. Poza tym po wykonaniu zaplanowanych robót konserwatorskich miedzianej kuli zostanie w niej umieszczona uzupełniona kapsuła czasu.

CZYTAJ TEŻ: Nocny koszmar na drodze. Osobówka śmiertelnie potrąciła pieszego!

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna

Sonda
Czy boisz się wychodzić z domu w czasie wichury lub nawałnicy?
11. Rocznica śmierci Andrzeja Leppera. Tak wygląda jego grób

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki