Mistrzostwa Polski Rallycross. Zbigniew Staniszewski z Olsztyna celuje w zwycięstwo [ZDJĘCIA]

Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne, skrócone do czterech rund Oponeo Mistrzostwa Polski Rallycross. Start w cyklu potwierdził ubiegłoroczny debiutant Zbigniew Staniszewski. Olsztyński kierowca, który pierwszy sezon zakończył na 5. miejscu, zapowiada walkę o najwyższe cele. Staniszewski wystartuje Fordem Fiestą RX Supercar o mocy 578 koni mechanicznych. Samochód został zbudowany pod nadzorem stajni rajdowej Austriaka Manfreda Stohla, byłego kierowcy WRC i WRX.

Rallycross - co to jest?

Rallycross to rodzaj wyścigów samochodowych rozgrywanych na zamkniętym torze (przeważnie o długości do 1 km), o nawierzchni częściowo asfaltowej, a częściowo szutrowej. Format dwudniowych zawodów przewiduje rozegranie biegów treningowych, biegów eliminacyjnych, dwóch półfinałów i finału. W każdym biegu startuje od 4 do 6 zawodników. Dystans biegu wynosi 4 okrążenia.

Na każdym torze znajduje się tzw. Joker Lap - alternatywny fragment toru. W każdym wyścigu kierowca musi pojechać raz alternatywną trasą. Jego decyzją jest, kiedy to uczyni. Przejazd przez Joker Lap to ważny element taktyki i często pozwala awansować kierowcy, który utknął za wolniejszym rywalem.

Koronawirus odbija się również na świecie sportów motorowych. Wiele imprez zostało odwołanych lub skróconych. - Jest sierpień, a dopiero zaczynamy eliminacje MP Motocross - zauważa Zbigniew Staniszewski. - W poprzednich latach byliśmy w połowie drogi. Dotyczy to wszelkie rodzaju imprez, zarówno Motocrossu, jak i rajdów samochodowych. Szuter Cup, impreza kojarzona na Warmii i Mazurach, prawdopodobnie nie dojdzie do skutku.

Olsztynianin trenował w Czechach

Zbigniew Staniszewski ma również za sobą trening w czeskiej miejscowości Sedlcany, gdzie niespodziewanie na nowym dla siebie torze i przy bardzo zmiennych warunkach pogodowych wygrał pierwszą eliminację rallycrossowych Mistrzostw Europy Strefy Centralnej.

Zadecydowały o tym m.in. bardzo dobra praca inżynierów zespołu, odpowiedzialnych za dobór opon oraz dobór map mocy silnika. Staniszewski Team ma za sobą wiele sesji treningowych w warmińskich lasach, dwie sesje na torach rallycross oraz bardzo udane zawody w Czechach. Cały zespół nie może się już doczekać pierwszych zawodów zaliczanych do mistrzostw Polski.

- W tym roku są 4 eliminacje Mistrzostw Polski Rallycross zamiast 7. Chcielibyśmy wygrać pierwszą rundę w Słomczynie i zdobyć mistrzostwo kraju - zapowiada Staniszewski. - Przygotowujemy się od pół roku. Wykonaliśmy olbrzymią pracę. Auto jest przygotowane w sposób pedantyczny.

Terminarz Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross 2020

14-16.08. Autodrom Słomczyn (FIA CEZ)
11-13.09. Autodrom Słomczyn
25-27.09 Motopark Toruń
16-18.10 Motopark Toruń

DRAMATYCZNY WYPADEK na finiszu pierwszego etapu TdP 2020!