Wilczy Szaniec. Zobacz zdjęcia dawnej kwatery Adolfa Hitlera

i

Autor: Facebook: Wilczy Szaniec, Wolfsschanze, Lasy Państwowe

Mniej turystów w dawnej kwaterze Hitlera w Gierłoży. Ciąg dalszy modernizacji Wilczego Szańca

2021-04-06 11:53

W Wilczym Szańcu powstaje budynek obsługi turystów. Modernizowany będzie także parking oraz zaplecze gospodarcze. Lasy Państwowe rozbudowują infrastrukturę turystyczną byłej siedziby Adolfa Hitlera, pomimo pandemii. Jak informują przedstawiciele Nadleśnictwa Srokowo, zarządzającego Wilczym Szańcem, pandemia dotknęła obiekt w Gierłoży tak samo jak wszystkie obiekty turystyczne.

Mniej turystów w Wilczym Szańcu

Wilczy Szaniec w Gierłoży w latach 1941-44 pełnił funkcję głównej kwatery Adolfa Hitlera. Dawna siedziba przywódcy III Rzeszy może być odwiedzana mimo pandemii i obostrzeń. Obiekt cierpi jednak na mniejszą liczbę turystów niż zazwyczaj. Wszystko spowodowane jest pandemią koronawirusa. Pokazują to statystyki za 2020 rok. - W ubiegłym roku odwiedziło nas o 20 proc. turystów mniej niż rok wcześniej - powiedział cytowany przez PAP nadleśniczy Zenon Piotrowicz z Nadleśnictwa Srokowo.

Średnio Wilczy Szaniec odwiedzało 300 tys. turystów rocznie. W czasie pandemii nieco mniej, bo 260 tys. ludzi. - Przewidujemy, że ten rok i zbliżający się sezon będą jeszcze słabsze. Widać to po pierwszym kwartale. W poprzednich latach w tym okresie odwiedzało nas 2-3 tysiące turystów miesięcznie. Obecnie przyjeżdża pół tysiąca osób - wylicza Piotrowicz.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wakacje rodem z HORRORU! Mężczyzna z dzieckiem byli ZMORĄ autostopowicza! "Dostałem gęsiej skórki"

Ciekawostki o Mazurach. Znasz je wszystkie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Ile jest jezior na Mazurach?

Kolejne zmiany w Wilczym Szańcu

W Wilczym Szańcu dostępna jest jednak tylko trasa plenerowa - leśna. Ze zwiedzania wyłączone są wystawy znajdujące się w obiektach zamkniętych. Turyści, którzy przyjeżdżają obecnie do Wilczego Szańca oglądać zatem mogą bunkry albo ich ruiny, korzystając przy tym z utworzonej specjalnej aplikacji albo informacji na tablicach. Mogą też skorzystać z usług przewodników.

Zarządcy dawnej kwatery Hitlera ciągle starają się poprawiać infrastrukturę obiektu. W ubiegłym roku utwardzone zostały ścieżki na trasie, pomocne dla osób poruszających się na wózkach, czy dla matek z małymi dziećmi. Zmodernizowana została też infrastruktura teletechniczna; ustawiono oświetlenie.

ZOBACZ TEŻ: Piramidy, konkurs krzyku i kwatera Hitlera. Tego nie wiedziałeś o Mazurach! [GALERIA]

Express Biedrzyckiej - Paweł Kukiz: Rzucę mandatem jeśli nie spełnią moich postulatów

Ten rok również przyniesie zmiany w Wilczym Szańcu. - Dobra wiadomość jest taka, że COVID nie zahamował planów inwestycyjnych. W tym roku rozpoczęliśmy budowę budynku obsługi turysty - tłumaczy Zenon Piotrowicz. - Architektonicznie będzie on nawiązywał do Wilczego Szańca. Budynek będzie betonowy z elementami drewna. Znajdzie się w nim główna hala, sklep z pamiątkami, kawiarenka, informacja turystyczna. Będą też biura i toalety oraz miejsce do obsługi kamperów.

Według przewidywań, budynek będzie gotowy w 2022 roku. Ponadto zostanie powiększony parking i zaplecze gospodarcze. - Wszystko po to, by obsłużyć kilkaset tysięcy zwiedzających w sezonie - wyjaśnił nadleśniczy. W kolejnych latach Lasy Państwowe planują wyremontować obiekt hotelowy i restaurację.

Powstać ma też nowa wystawa historyczna. Ma to być ekspozycja dotycząca II wojny światowej, jej skutków i krzywd. Wykorzystane mają być nowe techniki przekazu treści; wystawa kierowana ma być także do turystów zza granicy.

CZYTAJ TEŻ: Mazury jak Dolina Muminków? Tu też mają Bukę! Kraina Tysiąca Jezior pełna upiorów i demonów! [GALERIA]

Nasi Partnerzy polecają