Koronawirus w Ełku. Na zwłoki czeka chłodnia na mięso! Kostnica jest za mała!

2020-12-02 13:38 sch
Na zwłoki czeka... chłodnia na mięso! Tak z epidemią koronawirusa radzi sobie szpital w Ełku
Autor: PAWEŁ KICOWSKI/ SUPER EXPRESS & MATERIAŁY PRASOWE Na zwłoki czeka... chłodnia na mięso! Tak z epidemią koronawirusa radzi sobie szpital w Ełku

Tymczasową kostnicą szpitala Pro-Medica w Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) jest... naczepa tira z chłodnią na mięso. Skąd taki pomysł? Szpital tłumaczy, że ich kostnica jest za mała, a tymczasowe miejsce na trzymanie ciał nakazał utworzyć wojewoda.

Szpital w Ełku musiał stworzyć kostnicę. Wybrał... naczepę

Duża naczepa tira stoi za szpitalnymi budynkami Pro-Medica w Ełku. To nie żaden nieużytek, z którym nikt nie chce nic zrobić, ale... tymczasowa kostnica. Wojewoda warmińsko-mazurski nakazał utworzyć oddział dla chorych na COVID-19 w szpitalu. Prosektorium ełckiej placówki ma jednak tylko cztery miejsca. Jak wybrnął z tego szpital? Tymczasową kostnicą jest... chłodnia na mięso.

Kostnica szpitala Pro-Medica w Ełku nie dość, że jest bardzo mała to jeszcze nie można w niej umieszczać zwłok osób zmarłych, zakażonych koronawirusem. Wszystko ze względów sanitarnych. Czas uciekał, a placówka musiała znaleźć chłodnię dla ciał ofiar epidemii koronawirusa.

Ciała miały trafić do naczepy tylko w razie braku miejsc

Dyrektorka ełckiego szpitala nie chciała komentować sprawy dla mediów. Co na to Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki? - Prezes szpitala uzgodniła z prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, że w przypadku braku miejsca w prosektorium, szpital będzie korzystał z miejsc w chłodniach będących w dyspozycji Zakładu Usług Pogrzebowych - powiedział portalowi money.pl Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko mazurskiego. Ciała miały trafiać do naczepy tira dopiero wtedy, kiedy zabraknie miejsc w zakładzie pogrzebowym.

Szpitalna kostnica ma tylko 4 miejsca. Ofiar koronawirusa jest 10 razy więcej

Ełckiego szpitala broni Mariusz Oszmian, Powiatowy Inspektor Sanitarny. Jego zdaniem szpital Pro-Medica w Ełku nie miał innego wyjścia. Inspektor zwraca uwagę, że placówka ma tylko 4 miejsca w prosektorium, a tylko z powodu epidemii koronawirusa w Ełku zmarło blisko 40 pacjentów.

Bożena Szelągowska, prezes spółki "Pro-Medica" w Ełku, w sprawie nietypowej kostnicy zajęła podobne stanowisko, jak wojewoda. Dodaje, że chłodnia w naczepie tira nie była jeszcze wykorzystywana.

Express Biedrzyckiej - Jan Krzysztof Ardanowski: Powiedziałem prezesowi prosto w oczy, że „piątka” to chory pomysł