Pług - zdj. ilustracyjne

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna

Olsztyn: Drogowcy gotowi na atak zimy! Setki ton sprzętu czekają na użycie

2020-12-01 13:28

Idzie zima, na drogach pojawił się pierwszy od kilku miesięcy śnieg. Zdanie "zima zaskoczyła drogowców" co roku musi się pojawić przynajmniej kilka razy. Olsztyńscy drogowcy nie chcą dopuścić do takiej sytuacji. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie prowadzi ostatnie działania, by być przygotowanym na utrzymanie olsztyńskich ulic i chodników. Wymagany sprzęt i materiały zostały już zabezpieczone.

Niemal 300 km jezdni, ponad 211 tys. metrów chodników przy jezdniach na osiedlach oraz ponad 35 tys. metrów chodników poza pasami drogowymi. Dodatkowo około 17 tys. m2 schodów czy 408 przejść dla pieszych - to infrastruktura, jaką tej zimy będzie utrzymywać ZDZiT.

- Aby zapewnić bezpieczeństwo kierowcom oraz pieszym, niezbędne jest zabezpieczenie zarówno sprzętu, jak i odpowiednich materiałów do posypywania tych powierzchni - mówi rzecznik ZDZiT w Olsztynie, Michał Koronowski.

W magazynach już zgromadzono około 900 ton soli drogowej, 400 ton piasku z 20-procentową domieszką soli oraz 400 ton samego piasku. Zapasy będą uzupełniane w miarę potrzeb. W czasie trwania "Akcji Zima" będą posypywane odpowiednim materiałem w zależności od przypisanych: I - tylko solą, II - mieszanką soli z piaskiem, III - tylko piaskiem.

W gotowości czeka też sprzęt do zimowego utrzymania jezdni. Do "Akcji Zima" będą zaangażowane piaskarki nowej generacji z pługiem i nośnikiem samochodowym (minimum pięć pojazdów), piaskarki tradycyjne z pługiem i nośnikiem samochodowym (min. pięć), samochody ciężarowe z pługiem (min. osiem) czy ciągniki z pługiem odśnieżnym i rozsypywaczem doczepnym (min. sześć).

W minionym sezonie zimowym 2019/2020 na utrzymanie dróg zużyto 1030 ton soli, 278 ton mieszanki pisaku z solą oraz około 80 ton piasku.

Co wiesz o komunikacji miejskiej w Olsztynie?

Pytanie 1 z 10
Kiedy dokładnie tramwaje wróciły na ulice Olsztyna?
prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki