Ktoś podpalił palmę w Olsztynie

i

Autor: Powiat Olsztyński Ktoś podpalił palmę w Olsztynie. Policja szuka sprawców.

Olsztyn. Po alkoholu odbiła im palma. Policjanci szukali ich kilka tygodni

2022-01-27 14:38

Zarzuty zniszczenia mienia o charakterze chuligańskim usłyszeli mężczyźni, którzy podpalili sztuczną palmę mieszczącą się przy budynku Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Do zdarzenia doszło na początku grudnia 2021 roku na ul. Kopernika w Olsztynie. Wysokość strat wyniosła 6 tysięcy złotych.

Aby szybciej dotrzeć do sprawców podpalenia palmy, olsztyńscy policjanci opublikowali część nagrań na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych. W końcu po kilku miesiącach działań, funkcjonariuszom udało się ustalić, że odpowiedzialni za to przestępstwo są dwaj mężczyźni w wieku 43 i 54 lat. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty zniszczenia mienia o charakterze chuligańskim. Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów i wyrazili skruchę. Swoje nieodpowiedzialne zachowanie tłumaczyli wypitym wcześniej alkoholem. Za popełnione przestępstwo 54 i 42- latek odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Mówi starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako:

Bardzo dziękujemy policjantom, dzięki którym ci panowie zostali zatrzymani i poniosą karę za swój wybryk chuligański. Niech to będzie też nauczką dla innych, że głupota nie popłaca. Nowa palma – ognioodporna – jest już zamówiona i stanie w naszym zaułku wiosną, a jej zakup pokryje ubezpieczenie.

Palma pojawiła się w Olsztynie w maju 2021 r. jako jeden z elementów Zaułku Botanicznego M. Kopernika, który powstał przy budynku starostwa (przy ul. M. Kopernika) dla uczczenia 500. rocznicy obrony miasta przed Krzyżakami, którą kierował astronom. Posadzone zostały rośliny, w których nazwach pojawia się nazwisko tego uczonego: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy. Wśród nich znalazła się także palma z rodziny Coppernicja. Taką nazwę rodzinie prawie pięćdziesięciu gatunków palm występujących na obszarze całej Ameryki Południowej i Środkowej nadał w połowie XIX wieku niemiecki biolog Karol F. Martius, który ją wyróżnił i opisał. Jako że nie rosną one w naszym klimacie, starostwo kupiło sztuczną, wykonaną jednak z materiałów naturalnych.

Sonda
Czy kary za wandalizm powinny być bardziej surowe?
Olsztyn. Podpalono palmę Coppernicję

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki