Olsztyn. Po alkoholu odbiła im palma. Policjanci szukali ich kilka tygodni

2022-01-27 14:38
Ktoś podpalił palmę w Olsztynie
Autor: Powiat Olsztyński Ktoś podpalił palmę w Olsztynie. Policja szuka sprawców.

Zarzuty zniszczenia mienia o charakterze chuligańskim usłyszeli mężczyźni, którzy podpalili sztuczną palmę mieszczącą się przy budynku Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Do zdarzenia doszło na początku grudnia 2021 roku na ul. Kopernika w Olsztynie. Wysokość strat wyniosła 6 tysięcy złotych.

Aby szybciej dotrzeć do sprawców podpalenia palmy, olsztyńscy policjanci opublikowali część nagrań na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych. W końcu po kilku miesiącach działań, funkcjonariuszom udało się ustalić, że odpowiedzialni za to przestępstwo są dwaj mężczyźni w wieku 43 i 54 lat. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty zniszczenia mienia o charakterze chuligańskim. Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów i wyrazili skruchę. Swoje nieodpowiedzialne zachowanie tłumaczyli wypitym wcześniej alkoholem. Za popełnione przestępstwo 54 i 42- latek odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Mówi starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako:

Bardzo dziękujemy policjantom, dzięki którym ci panowie zostali zatrzymani i poniosą karę za swój wybryk chuligański. Niech to będzie też nauczką dla innych, że głupota nie popłaca. Nowa palma – ognioodporna – jest już zamówiona i stanie w naszym zaułku wiosną, a jej zakup pokryje ubezpieczenie.

Palma pojawiła się w Olsztynie w maju 2021 r. jako jeden z elementów Zaułku Botanicznego M. Kopernika, który powstał przy budynku starostwa (przy ul. M. Kopernika) dla uczczenia 500. rocznicy obrony miasta przed Krzyżakami, którą kierował astronom. Posadzone zostały rośliny, w których nazwach pojawia się nazwisko tego uczonego: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy. Wśród nich znalazła się także palma z rodziny Coppernicja. Taką nazwę rodzinie prawie pięćdziesięciu gatunków palm występujących na obszarze całej Ameryki Południowej i Środkowej nadał w połowie XIX wieku niemiecki biolog Karol F. Martius, który ją wyróżnił i opisał. Jako że nie rosną one w naszym klimacie, starostwo kupiło sztuczną, wykonaną jednak z materiałów naturalnych.

Sonda
Czy kary za wandalizm powinny być bardziej surowe?
Olsztyn. Podpalono palmę Coppernicję
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE