Olsztyn: Potrącił 6-latkę na pasach i uciekł! Motocyklista usłyszał wyrok! Jaki jest finał tego szokującego zdarzenia?

2021-02-25 17:42 mj-s PAP
Olsztyn: Potrącił 6-latkę na pasach i uciekł! Motocyklista usłyszał wyrok! Jaki jest finał tego szokującego zdarzenia?
Autor: KMP Olsztyn Olsztyn: Potrącił 6-latkę na pasach i uciekł! Motocyklista usłyszał wyrok! Jaki jest finał tego szokującego zdarzenia?

O wypadku z udziałem Krystiana Z. w czerwcu 2020 roku mówiła cała Polska. Jadący motocyklem mężczyzna na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie wjechał w przejeżdżającą przez ścieżkę dla rowerów 6-letnią dziewczynkę - potrącił koło jej rowerka, dziecko się wywróciło. Motocyklista zniósł rowerek z drogi i odjechał. Matka dziecka szukając winnego upubliczniła nagranie, dzięki niemu sąsiedzi zidentyfikowali kierowcę motocykla i wskazali policji jego adres. Jak się okazało kolizję spowodował Krystian Z. W czwartek, 25 lutego sąd rejonowy w Olsztynie wydał w jego sprawie wyrok.

Olsztyński sąd skazał Krystiana Z. na 1,5 tysiaka grzywny i 10 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policja po dochodzeniu zarzuciła mężczyźnie, że "nie posiadając odpowiednich uprawnień, kierował niedopuszczonym do ruchu motocyklem Suzuki, a następnie nie ustąpił pierwszeństwa kilkuletniej dziewczynce znajdującej się na oznakowanej drodze dla rowerów". W rezultacie obwiniony miał doprowadzić do potrącenia dziewczynki oraz zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu lądowym.

PRZECZYTAJ: Olsztyn. Matka szuka motocyklisty, który potrącił jej córkę! Ma tatuaż na łydce [WIDEO]

Proces Krystiana Z. rozpoczął się w grudniu 2020 roku. Krystian Z. przyznał się i złożył wyjaśnienia. Wyrok w tej sprawie zapadł w czwartek 25 lutego.

- Sąd uznał Krystiana Z. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i skazał go za to na karę grzywny w kwocie 1,5 tys. zł. Sąd orzekł wobec obwinionego także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 10 miesięcy, jak również obciążył go kosztami postępowania - poinformował rzecznik sądu.

CZYTAJ: Olsztynek. Zarąbali Ryszarda siekierą. To, co zrobili ze zwłokami, przeraża! [ZDJĘCIA]

Rzecznik sądu przekazał PAP, że sąd podając ustne motywy wyroku wskazał, że Krystian Z. zbliżając się do przejścia dla pieszych miał obowiązek zachować szczególną ostrożność. Tymczasem obwiniony nie prowadził pojazdu w sposób ostrożny, który umożliwiałby mu prawidłową obserwację jezdni, bez narażania kogokolwiek na szkodę. Obwiniony podjął natomiast decyzję, aby poruszać się pomiędzy dwoma szeregami samochodów jadących w tym samym kierunku. Zbliżając się do przejścia dla pieszych widział, że po prawej stronie jedzie autobus MPK, który z uwagi na swoje duże rozmiary utrudnia mu prawidłową obserwację drogi. Mimo to motocyklista nie zatrzymał się, choć uczyniły to inne jadące obok pojazdy i doprowadził do potrącenia dziewczynki. Sąd podkreślił, że obwiniony miał obowiązek zaniechać wyprzedzania pojazdem przed przejściem, jak również miał obowiązek zatrzymać się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym.

POLECAMY: Warmińsko-mazurskie. Regionalny lockdown KATASTROFĄ dla galerii handlowych? "Zbliżamy się do dna"

Sąd zwrócił także uwagę na zachowanie Krystiana Z. bezpośrednio po zdarzeniu. Obwiniony co prawda podniósł leżący na jezdni rower i oddał go matce dziewczynki, zapytał czy dziecku nic się nie stało, ale zaraz odjechał, nie pozostawiając żadnych swoich danych. Pomocy dziecku i matce udzieliły natomiast inne osoby, które były na miejscu zdarzenia. Tymczasem, jak podkreślił sąd, była to sytuacja o tyle szczególna, że pokrzywdzone zostało małe dziecko, które było przerażone sytuacją, podobnie jak jego matka. Dlatego, w ocenie sądu, poprzestanie obwinionego na stwierdzeniu, że "nic się nie stało" w tych okolicznościach było co najmniej wątpliwe etycznie i niewystarczające.

Wyrok nie jest prawomocny.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: Skąd TYLE ZACHOROWAŃ w Warmińsko-Mazurskiem?! Ta odpowiedź może zaskoczyć

Motocyklista potrącił 6-latkę
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE