Olsztyński Budżet Obywatelski. Znamy wyniki! Który projekt miał najwięcej głosów?

2021-10-25 14:17
Olsztyński Budżet Obywatelski
Autor: Urząd Miasta Olsztyna Olsztyński Budżet Obywatelski.

Znane są wyniki IX edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekty, które zdobyły najwięcej punktów w głosowaniu mieszkańców, będą realizowane w 2022 roku. Olsztynianie zgłosili 134 projekty do bieżącej edycji OBO. Po zapoznaniu się z nimi i przeanalizowaniu propozycji do głosowania zostało dopuszczonych 96 propozycji, spośród których mogli wybierać olsztynianie.

Wyniki głosowania OBO zostały ogłoszone w poniedziałek, 25 października. Łącznie do realizacji zostało wybranych 36 projektów - 6 miejskich oraz 30 osiedlowych. Pośród miejskich największym powodzeniem cieszyła się budowa parku Nagórki-Jaroty. Na projekt oddano ponad 3,8 tys. głosów, co dało niemal 9,5 tys. punktów. Poza tym w każdym z 23 olsztyńskich osiedli realizowany będzie co najmniej jeden projekt. Ten z Zatorza - otwarcie terenów zielonych wokół III LO dla mieszkańców Olsztyna - zyskał poparcie ponad tysiąca osób (prawie 2,5 tys. punktów). - To niezwykle budujące, że mieszkańcy chętnie angażują się w to przedsięwzięcie - powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Zwycięskie zadania dotyczą wielu bardzo różnych dziedzin życia naszego miasta. Inicjatorów projektów, które nie wygrały w tym roku, zachęcam do złożenia ich w kolejnej edycji.

- Ustalenie wyników to dopiero część drogi - przypomina Robert Szewczyk, przewodniczący Zespołu Koordynującego OBO. - Teraz przez miejskimi urzędnikami bardzo wymagający etap, czyli realizacja tych wszystkich przedsięwzięć. Nie mam wątpliwości, że uda się to zrobić najsprawniej, jak to możliwe.

W IX edycji OBO wzięło udział ponad 13,6 tys. osób, które oddały łącznie ponad 57 tys. głosów. Niemal 60 proc. głosów zostało oddanych przez kobiety. Zdecydowana większość - 87 proc. - wybrała internetowe głosowanie.

- Teraz wpiszemy zwycięskie zadania do projektu przyszłorocznego budżetu naszego miasta - informuje Aneta Szpaderska, dyrektor Biura Prezydenta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna. - Po przegłosowaniu tego dokumentu przez radnych zaczniemy etap realizacji propozycji wskazanych przez mieszkańców.

Wartość skierowanych do realizacji projektów miejskich to nieco ponad 2 miliony złotych. Na zadania osiedlowe przeznaczonych zostało ponad 4,5 mln złotych. Pełne wyniki OBO 2022 znajdziecie TUTAJ.

Super Raport 25.10 (Goście: Grzegorz Schetyna - PO oraz dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz - politolog, UW) Sedno Sprawy: Robert Winnicki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE