Szpital, operacja

i

Autor: Pixabay Operacja - zdj. ilustracyjne.

Wyjątkowy zabieg

Pierwsza taka operacja w regionie. Pacjentem 12-letni Nikodem z zespołem suszonej śliwki

2023-03-03 19:03

W piątek (3 marca) w olsztyńskim szpitalu dziecięcym odbyła się pierwsza na Warmii i Mazurach i czwarta w kraju operacja rekonstrukcji powłok jamy brzusznej u pacjenta z tzw. zespołem suszonej śliwki. Operowanym był 12-letni Nikodem.

Operacja odbyła się Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Operację 12-latka przeprowadził zespół chirurgów i anestezjologów pod kierunkiem prof. Łukasza Krakowczyka.

Zespół suszonej śliwki. Co to jest?

Zespół suszonej śliwki jest wrodzonym zespołem chorobowym, który zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym objawom. Obejmuje on wiele wad wrodzonych, takich jak luźna i pomarszczona skóra na brzuchu dziecka, wnętrostwo, deformacja klatki piersiowej czy powiększony pęcherz.

Z powodu zaburzeń w oddawaniu moczu i wnętrostwa 12-letni pacjent przeszedł już dwie operacje w szpitalu dziecięcym. W trakcie piątkowej przeprowadzono rekonstrukcję brzucha, dzięki której nie tylko poprawi się jego estetyka, ale również chłopiec ma szansę na pozbycie się problemów z układem pokarmowym i wydalniczym, a także na uprawianie sportu. - Wreszcie Nikodem będzie mógł bez przeszkód grać w piłkę nożną, którą tak bardzo lubi - powiedziała cytowana w komunikacie szpitala mama chłopca Agnieszka Kaczmarczyk.

Operacja była bardzo skomplikowana. Uczestniczył w niej zespół chirurgów i anestezjologów oraz pielęgniarek pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka. - Pobraliśmy fragment powięzi udowej i fragment mięśnia obszernego bocznego uda z zachowaniem unerwienia i unaczynienia w celu odtworzenia mięśni prostych brzucha. Operacja trwała ok. 5 godzin. Zespół suszonej śliwki to rzadka choroba. Nasza autorska metoda leczenia doskonale sprawdziła się u tych trzech pacjentów, u których już ją zastosowaliśmy. Czekamy więc na pozytywne efekty dzisiejszego zabiegu - wyjaśnił cytowany w komunikacie prof. Krakowczyk

Sonda
Jak oceniasz poziom opieki na porodówkach w polskich szpitalach?
Nożownik zaatakował w szpitalu
Nasi Partnerzy polecają