Pierwszy bocian przyleciał do Krutyni

i

Autor: Krzysztof Wittbrodt / Mazurski Park Krajobrazowy Pierwszy bocian przyleciał do Krutyni 28 lutego 2023 r.

Idzie wiosna?

Pierwszy bocian przyleciał do Krutyni. Przyrodnicy dali mu nietypowy prezent

2023-03-08 14:23

Pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego odłowili w środę bociana, który 28 lutego - jako pierwszy na Mazurach - przyleciał do Krutyni. Przyrodnicy założyli ptakowi nowoczesny, ładowany baterią słoneczną nadajnik GPS. Według dyrektora parku nietypowy "prezent" pozwoli dowiedzieć się, gdzie bocian zimuje.

Bocian z Kurtyni "dostał" nadajnik GPS

Bocian, który 28 lutego przyleciał na gniazdo do Krutyni, wzbudził wiele dyskusji. - Przyleciał tak szybko do nas już drugi rok z rzędu - powiedział PAP dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wittbrodt i dodał, że tak szybki przylot bociana wywołał wśród przyrodników i internautów dyskusję na temat tego, gdzie zimował. Jedni uważają, że skoro ptak jest silny i zdrowy, to zimował w Afryce. Inni są zdania, że zapewne przeczekał zimę na południu Europy i dlatego tak szybko pojawił się na Mazurach.

- Chcemy mieć pewność, gdzie nasz krutyński bocian zimuje, więc dziś rano odłowiliśmy go przy pomocy przynęty i został mu założony bardzo nowoczesny nadajnik GPS. Nadajnik jest malutką białą kostką zamontowaną tak, jak plecak na szelkach między skrzydłami. Nadajnik ma baterię ładowaną słońcem. W żaden sposób urządzenie nie będzie bocianowi przeszkadzać, nie będzie też na ptaku widoczne, a my poznamy sekrety jego zimowania i wędrówek - powiedział PAP Wittbrodt.

Przy Mazurskim Parku Krajobrazowym w Krutyni działa ośrodek rehabilitacji bocianów. Dzięki środowemu odłowieniu boćka przyrodnicy upewnili się, że jest to ptak, który w 2018 roku opuścił ten ośrodek. - Trafił do niego jako małe pisklę przywiezione do Krutyni z Kętrzyna. Został w ośrodku odchowany, zaobrączkowany i wypuszczony na wolność - powiedział dyrektor parku. Dodał, że ptak, mimo panujących na Mazurach chłodów i zimowych warunków, jest w dobrej kondycji.

Poza krutyńskim boćkiem na Mazury na razie nie przyleciały inne bociany - tych należy się spodziewać w połowie marca i pod koniec tego miesiąca. Są już za to żurawie, których klangor słychać rano na łąkach. Ptaki te można bez trudu zauważyć też na polach, gdzie żerują na oziminach.

Sonda
Czy wierzysz, że bociany przynoszą szczęście?
Bociany, które zostały na zimę w Polsce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki