Plaga koronawirusa u lekarzy i pielęgniarek! Wojewoda kieruje medyków do walki z epidemią!

2020-10-15 11:53
Szpital zakaźny w Ostródzie
Autor: PAWEŁ KICOWSKI/SUPER EXPRESS Szpital zakaźny w Ostródzie

- Obecnie w regionie 320 osób tzw. białego personelu - lekarzy i pielęgniarek - jest chorych bądź na kwarantannie. To bardzo znaczna liczba, musimy wspomóc szpitale kadrowo - mówi rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego, który w ostatnich dniach wydał decyzje, kierujące lekarzy do pracy w szpitalach, w tym placówki w Ostródzie, gdzie przebywa najwięcej osób zakażonych koronawirusem na Warmii i Mazurach.

Warmia i Mazury. Ponad 300 lekarzy i pielęgniarek nie może pracować

Dramatyczna sytuacja w szpitalach na Warmii i Mazurach. 320 osób, lekarzy i pielęgniarek, jest zakażonych koronawirusem lub przebywa na kwarantannie. Regionalnym szpitalom potrzebna jest pomoc, dlatego wojewoda warmińsko-mazurski wydaje decyzje o przekierowaniu lekarzy do szpitali.

- Wojewoda warmińsko-mazurski w ostatnich dniach wydał 23 decyzje, na których mocy lekarze z POZ mają pracować m.in. w szpitalu koordynującym leczącym chorych na COVID-19 w Ostródzie. Wciąż są one wydawane i dostarczane – powiedział PAP Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody. Mają to być lekarze praktykujący, nie emeryci czy też ludzie starsi.

- Są czynni zawodowo. Zależy nam na specjalistach chorób wewnętrznych – powiedział Guzek. Dodał, że lekarze z przychodni mają zasilić m.in. szpital w Ostródzie, który jest w woj. warmińsko-mazurskim szpitalem koordynującym leczenie chorych na COVID-19. Od początku pandemii wojewoda Artur Chojecki wydał w sumie 52 podobne decyzje, co oznacza, że blisko połowa z nich została wydana w ostatnich dniach. Od decyzji wojewody można się odwołać.

Szpital Miejski w Olsztynie. Dodatkowe łóżka dla zakażonych koronawirusem

Wojewoda zdecydował także, że w Szpitalu Miejskim w Olsztynie, liczący 26 łóżek oddział wewnętrzny został przeznaczony "w zakresie internistycznym" dla pacjentów z COVID-19. - Pacjentami zajmuje się personel medyczny oddziału wewnętrznego przy wsparciu personelu oddziału anestezjologii i intensywnej terapii – podała PAP rzecznik placówki Daria Rodziewicz. Dodała, że oddział jest izolowany śluzami od pozostałej części szpitala.

Uruchomienie oddziału internistycznego dla pacjentów z koronawirusem nie wpływa w sposób istotny na działalność pozostałych oddziałów – zapewniła PAP rzecznik szpitala miejskiego.

Chory na koronawirusa nagrał film jak wygląda jego choroba. Dramatyczny apel

Szpital Wojewódzki w Olsztynie rozważa blokowanie oddziałów

Z trudną sytuacją muszą mierzyć się największe szpitale na Warmii i Mazurach. Nie tylko ten w Ostródzie, będący centrum walki z koronawirusem w regionie, ale i Szpital Wojewódzki w Olsztynie. Wicedyrektor placówki ds. medycznych dr Jerzy Górny powiedział PAP, że we wtorek wykryto zakażenie u lekarzy na oddziałach hematologii, laryngologii i nefrologii.

 Od 4-5 dni sytuacja jest bardzo trudna. Bierzemy pod uwagę blokowanie oddziałów, ponieważ obawiamy się, czy podołamy opiekować się pacjentami. Musimy działać szybko i dostosowywać się do sytuacji, która naprawdę jest zła – powiedział PAP dr Górny.

Służby sanitarne poinformowały, że w regionie wykryto ogniska koronawirusa w szpitalu w Biskupcu, w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Gołdapi i w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Nidzicy.

Źródło: PAP

Sonda
PIZZERIA czy MEDYCY. Kto ma rację?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE