Podwyżki podatków w Olsztynie. Radni zatwierdzili nowe stawki

2021-10-28 7:31
Obliczenia, podatki
Autor: Pixabay Od 1 stycznia 2022 r. wzrosną stawki podatkowe od nieruchomości w Olsztynie. Zdj. ilustracyjne.

W środę, 27 października, podczas sesji rady miasta przegłosowano propozycję podwyżek stawek podatkowych od nieruchomości w Olsztynie. Uchwalone stawki wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

Nowe stawki podatku od nieruchomości na 2022 rok zaakceptowane. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas środowej (27 października) sesji Rady Miasta. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, rada gminy ma obowiązek określenia w uchwale wysokość podatku od nieruchomości. Te nie mogą jednak przekroczyć stawek maksymalnych określonych na dany rok podatkowy przez ministra zajmującego się finansami publicznymi. - Stawki zostały ustalone na poziomie tych maksymalnych określonych w Obwieszczeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Wyjątek stanowi stawka dla budynków mieszkalnych, która pozostanie w wysokości obowiązującej w bieżącym roku - wyjaśnia Czesław Kalinowski, dyrektor Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Miasta Olsztyna.

Nowe stawki to m.in.:

  • od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 1,03 zł od 1 m2 powierzchni,
  • od gruntów pod wodami powierzchniowymi - 5,17 zł od 1 ha powierzchni,
  • od pozostałych gruntów (w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego) - 0,54 zł od 1 m2 powierzchni.

Bez zmian pozostanie stawka od budynków mieszkalnych i ich części (0,85 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej) oraz od budowli - 2 proc. ich wartości. Uchwalone w środę stawki wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna

Sonda
Jak oceniasz działania rządu ws. uszczelnienia systemu podatkowego?
Express Biedrzyckiej - Andrzej Rozenek: Morawiecki dostał pstryczek w nos od Kaczyńskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE