Niszczycielska siła żywiołu

Popularna leśna ścieżka zamknięta dla turystów. Wichura wyrządziła ogromne szkody [Zdjęcia]

2022-08-17 11:38

Nadleśnictwo Susz wprowadziło czasowo całkowity zakaz wstępu na teren popularnej wśród turystów leśnej ścieżki edukacyjnej "Jasne" w okolicy Siemian (woj. warmińsko-mazurskie). Powodem jest konieczność uprzątnięcia wiatrołomów po nawałnicy, która przeszła nad regionem w niedzielę (14 sierpnia).

Żywioł zniszczył kilka tysięcy metrów sześciennych drewna

W opublikowanym w środę (17 sierpnia) komunikacie nadleśnictwo podało, że zakaz wstępu na ścieżkę "Jasne" obowiązuje do wtorku (23 sierpnia). To skutek lokalnej nawałnicy, która w ostatnią niedzielę wyrządziła znaczne szkody w okolicy Siemian.

Nadleśniczy Bogumił Sobotka powiedział PAP, że obecnie cała ścieżka edukacyjna jest zawalona wiatrołomami. W poprzek trasy leżą przewrócone drzewa, co praktycznie uniemożliwia poruszanie się. Ich uprzątnięcie może potrwać kilka dni. - Istnieje niebezpieczeństwo przebywania tam osób postronnych, więc ścieżkę musieliśmy zamknąć na kilka dni, żeby nikomu nic się nie stało - wyjaśnił Sobotka.

To jedyne miejsce w lasach nadleśnictwa, gdzie trwająca kilkanaście minut burza i towarzyszące jej silne porywy wiatru wyrządziły takie szkody w drzewostanie. Według nadleśniczego trwa jeszcze ich szacowanie, ale można przypuszczać, że zostało zniszczonych kilka tysięcy metrów sześciennych drewna.

W czasie niedzielnej nawałnicy chwile grozy przeżyli turyści wypoczywający w jednym z ośrodków nad Jeziorakiem w Siemianach. Powalone drzewa i połamane konary uszkodziły tam 11 samochodów i dachy dwóch domków letniskowych. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Galeria zdjęć zniszczonych drzew podczas weekendowej nawałnicy dostępna jest poniżej

Popularna wśród turystów ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Jasne" w leśnictwie Jeziorno zaczyna się i kończy na tzw. leśnym miejscu postojowym, przy drodze z Siemian do Jerzwałdu. Dla początkujących piechurów wytoczony jest szlak żółty (3 km), dla bardziej zaawansowanych - szlak czerwony (4,5 km) z dodatkową trasą wokół jeziora Jasne. Najwytrwalsi turyści mogą połączyć przejście tej ścieżki z odwiedzeniem rezerwatu kormoranów nad jeziorem Czerwica (łącznie 11 km).

CZYTAJ TEŻ: Rynek nieruchomości zwolnił. Widać to na Mazurach. "Kiedyś sprzedawało się wszystko"

Sonda
Czy boisz się wychodzić z domu w czasie wichury lub nawałnicy?
Ciekawostka przyrodnicza w centrum Szczecina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE