Prezydent Olsztyna napisał list do premiera Morawieckiego. Piotr Grzymowicz niepokoi się o tramwaje

2021-03-04 9:27 sch
Piotr Grzymowicz napisał list do premiera
Autor: SCH Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego.

Piotr Grzymowicz, zaniepokojony możliwymi opóźnieniami w inwestycjach wynikającymi ze znowelizowanej ustawy Prawo Zamówień Publicznych, zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z petycją o czasową zmianę tych przepisów. W swoim liście Grzymowicz zwraca uwagę na problem, z jakim wkrótce może się borykać szereg polskich samorządów. Kwestia dotyczy procesu odwoławczego od orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od początku roku wszystkie sprawy ze skarg na wyroki Krajowej Izby Odwoławczej są rozpoznawane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. To jedyny sąd w Polsce, któremu powierzono te uprawnienia, w miejsce dotychczasowych uprawnień właściwych sądów okręgowych. Liczba i skala toczących się spraw z odwołania, stan pandemii oraz obniżona wydolność sądu, skutkują wielomiesięcznym okresem trwania postępowań.

Z tej okazji prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego. - Intencje rozwiązania wprowadzenia jednego sądu, prowadzące do ujednolicenia orzecznictwa i specjalizacji sądu należy uznać za dobre. Jednak liczba i skala toczących się spraw z odwołania, stan pandemii oraz obniżona wydolność sądu skutkują wielomiesięcznym okresem trwania postępowań. Rozwiązanie to byłoby rzeczywiście dobre, gdyby sprawy były rozpoznawane w ustawowym terminie jednego miesiąca, jednak już w oparciu o poprzednie przepisy, termin ten wynosił 2-3 miesiące. Obecnie ocenia się, że termin ten może wynieść nawet pół roku lub więcej. Dodać należy, że sprawy trafiły do Wydziału XXIII Sądu Okręgowego w Warszawie, który obok spraw z zakresu zamówień publicznych, rozpoznaje też zwykłe sprawy cywilne - czytamy w liście prezydenta Olsztyna.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Prezydent Olsztyna zabrał głos ws. strajku kobiet. "Aborcja jest dramatem"

Dramat prezydenta. Opozycja pożałowała pieniędzy, łańcucha nie będzie. Komentarz Adama Federa [WIDEO].

Piotr Grzymowicz przywołał również przykład przebudowy linii tramwajowej w Olsztynie. - Od 1 kwietnia 2020 r. prowadzimy postępowanie przetargowe o wartości ponad 400 mln zł na „Przebudowę linii tramwajowej w Olsztynie”. W czasach pandemii wykonawcy walczą w przetargach o ich wygranie za wszelką cenę. Odnotowaliśmy dwa odwołania od rozstrzygnięcia przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej i jedno do Sądu Okręgowego w Olsztynie, który wydał wyrok po miesiącu od złożenia skargi. Obecnie drugie rozstrzygnięcie KIO zostało zaskarżone, zgodnie z nową ustawą PZP, do Sądu Okręgowego w Warszawie. Jeśli potwierdzą się nasze obawy co do długości procedowania, wyrok może zapaść po kilku miesiącach od wpływu skargi, w środku albo na końcu sezonu budowlanego. Tym samym, z uwagi na terminy wynikające z zaangażowania w projekt środków europejskich o wartości 365 mln zł i konieczność ich rozliczenia do 2023 roku, jego realizacja – z przyczyn od nas niezależnych – może być dramatycznie zagrożona - napisał Grzymowicz. Całość listu Piotra Grzymowicza do Mateusza Morawieckiego dostępna jest TUTAJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prezydent Olsztyna dostał tajemniczy list z USA. Czego dotyczył?

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE