Syrena, alarm

i

Autor: Pixabay Syreny alarmowe w Olsztynie.

Syreny w Olsztynie

Syreny alarmowe w Olsztynie. Komunikat wojewody o alarmie 1 sierpnia

2022-08-01 15:30

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki poinformował, że w poniedziałek (1 sierpnia) o godz. 17 na minutę zostaną uruchomione syreny alarmowe. Będzie to trening Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, ale przede wszystkim uczczenie 78. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dlaczego syreny alarmowe zawyją w Olsztynie 1 sierpnia?

W Olsztynie zrobi się na moment bardzo głośno. W piątek (29 lipca) Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki poinformował, że 1 sierpnia o godz. 17.00, w ramach treningu Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania nadany zostanie sygnał alarmowy (syrena) trwający jedną minutę. Jednocześnie będzie to forma upamiętnienia 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele wojewody proszą o przekazanie tej informacji mieszkańcom Olsztyna.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia syreny alarmowe w Olsztynie

W zarządzeniu wojewoda prosi o przekazanie informacji podległym jednostkom samorządu terytorialnego i poinformowanie lokalnych mediów z minimum 24 godzinny wyprzedzeniem o włączeniu syren alarmowych.Dźwięk syren ma przypomnieć o wydarzeniach sprzed 78 lat. 1 sierpnia 1944 roku około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęło walkę o wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, przed wkroczeniem do stolicy wojsk radzieckich. Powstanie upadło 3 października, po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło 16-18 tys. żołnierzy AK i od 150-180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Mazury. Drożyzna odstrasza turystów? "Tak źle nie było od 30 lat, ludzi nie stać"

Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?
Czy demonstracja narodowców to dobry pomysł? Warszawiacy odpowiadają

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki