Szubienice znikną z Olsztyna? Jest stanowisko prezydenta miasta

i

Autor: Artur Szczepanski/Reporter; Art Service/Super Express; Ewelina Jablonska/Super Express "Szubienice" znikną z Olsztyna? Jest stanowisko prezydenta miasta

Co dalej z kontrowersyjnym pomnikiem?

"Szubienice" znikną z Olsztyna? Jest stanowisko prezydenta miasta

2022-10-07 11:32

Minister kultury Piotr Gliński uchylił decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków pomniku tzw. "szubienic" w Olsztynie. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że nie zamierza się odwoływać od tej decyzji. Grzymowicz zamierza przy tym zaprosić mieszkańców Olsztyna o dalszej obecności "szubienic" w przestrzeni miasta.

Pomnik "szubienic" w Olsztynie od lat budzi kontrowersje

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął niedawno decyzję o uchyleniu wpisu do rejestru zabytków Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Spór o los pomnika, potocznie zwanego „szubienicami” nasilił się po agresji Rosji na Ukrainę. Stanowisko w tej sprawie ogłosił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Grzymowicz nie zamierza odwoływać się od decyzji ministra. - Decyzja została wszczęta z urzędu i jest jednoznaczna w treści, wskazując, że istnienie pomnika w przestrzeni publicznej Olsztyna narusza „ważny interes państwa”. Uznając nadrzędność interesów i racji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozumiem, że z przytoczonych powyżej powodów monument powinien być usunięty lub powinny być mu nadane inne funkcje, całkowicie odległe od pierwotnych ideowych założeń pomnika - czytamy w oświadczeniu prezydenta Olsztyna.

Grzymowicz "z uwagi na to, że przyszłość pomnika wywoływała skrajne opinie", chce zaprosić mieszkańców Olsztyna "do szerokiej dyskusji dotyczącej jego dalszej obecności w przestrzeni Olsztyna, uwarunkowanej nowo zdefiniowanym przekazem ideowym, łącznie z nową nazwą monumentu". Prezydent Olsztyna zapowiedział przy tym, że w trybie pilnym zostaną z pomnika usunięte symbole komunizmu tj. sierp i młot.

Zdjęcia pomnika "szubienic" w Olsztynie znajdziecie w poniższej galerii

Wyciszkiewicz: "Związek Sowiecki w latach 70. i 80. był bardziej pluralistyczny niż Rosja dzisiaj" [Raport Walczaka]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany