Takiej sesji jeszcze nie było! Samorząd przeznacza miliony na walkę z koronawirusem! [ZDJĘCIA]

2020-04-01 14:40 SCH

Pierwszy raz w historii pracy sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego sesja odbyła się bez publiczności i bez mediów. W obradach wzięło udział 24 radnych, którzy podjęli decyzje niezbędne, by prowadzić skuteczną walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Łączna wartość wsparcia samorządu województwa dla służby zdrowia to dotychczas 75 mln zł.

Na początku sesji marszałek Gustaw Marek Brzezin przedstawił radnym epidemiczną sytuację w regionie i w poszczególnych powiatach, a także aktywność samorządu w minimalizowaniu zagrożeń zdrowotnych i gospodarczych.

Jak można zarazić się koronawirusem z Chin?

– Już przed pierwszym potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem w Polsce zwrócilismy się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy i Państwowej Inspekcji Pracy, by przybliżyć informacje na temat zagrożenia – mówi marszałek Brzezin. – Od tej pory stale monitorujemy sytuację, blisko współpracujemy ze służbami wojewody i szpitalami. Analiza szpitalnych potrzeb, a także zdecydowane działania zarządu województwa pozwoliły wygospodarować na wsparcie służby zdrowia w regionie 75 mln zł.

Urząd marszałkowski. Ilu urzędników pracuje zdalnie?

Przewodniczący zarządu przedstawił także sytuację kadrową w urzędzie marszałkowskim. Na 1038 zatrudnionych, 40-50 proc. pracuje zdalnie, sprawuje opiekę nad dziećmi, przebywa na zwolnieniach zdrowotnych i korzysta z innych form absencji.

Mimo tego, praca administracyjna jest wykonywana na bieżąco. Równolegle trwają również przygotowania do ewentualnego zaostrzenia kryzysu – tworzone są specjalne zespoły zadaniowe, które w sytuacji awaryjnej pozostają do dyspozycji dyrektorów departamentów.

Koronawirus. Posłuchaj o prawach pracownika w obliczu pandemii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Port lotniczy uziemiony, imprezy odwołane

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wszystkich 30 podległych samorządowi województwa instytucjach – żadna z nich nie pracuje, a więc także nie zarabia.

Ponadto, uziemiona została działalność Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, a transport publiczny nie bilansuje się. Organizowane przez samorząd wydarzenia sportowe, kulturalne, czy biznesowe, zostały odwołane, a zarząd województwa szuka oszczędności w każdym wymiarze.

- We wtorek (30 marca) zarząd województwa rozdysponował rezerwę kryzysową w wysokości 2 mln zł na środki ochronne i pilne inwestycje wojewódzkich placówek zdrowia – mówi marszałek Brzezin. – Dziś sejmik jednomyślnie przyjął uchwałę oddającą do dyspozycji dodatkowe 5 mln na realizację nagłych potrzeb szpitali.

Jak skutecznie walczyć z epidemią?

Marszałek zapowiedział także jeden wspólny projekt dla wszystkich szpitali wojewódzkich, który pozwoli na szybką realizacje potrzeb i niezbędną reorganizację, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z pandemią.

W imieniu radnych i samorządu województwa złożył także podziękowania wszystkim pracownikom służby zdrowia za codzienną pracę, ofiarność i odwagę na froncie walki o życie i zdrowie mieszkańców Warmii i Mazur.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

Koronawirus w Polsce. Dwie kolejne ofiary, dramatyczna prognoza: 250 tysięcy ZGONÓW [RELACJA NA ŻYWO]

KoronawirusRaport: Olsztyn 1.04

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.