To nie był zwykły wandalizm! 12-latek "ozdobił" skatepark swastykami!

2021-08-03 14:15
Skatepark
Autor: Pixabay W Orzyszu 12-latek narysował na skateparku swastyki. Chłopiec nie wiedział, co oznaczają te symbole.

Policjanci z Orzysza (woj. warmińsko-mazurskie) interweniowali w sprawie swastyk, którymi ktoś "ozdobił" miejscowy skatepark. Namierzenie sprawcy aktu wandalizmu nie było trudne, ponieważ zdarzenie nagrały kamery monitoringu. Okazało się, że swastyki narysował... 12-letni chłopiec. W rozmowie z policjantami stwierdził, że nie wie, co oznaczają malowane przez niego symbole, które widział w internecie. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Policjanci z Orzysza otrzymali informację o tym, że w miejscowym skateparku ktoś namalował swastyki. Ustalenie autora malunków było tylko kwestią czasu. Miejsce to objęte jest bowiem miejskim monitoringiem. Kamery zarejestrowały chłopca rysującego symbole przypominające swastyki m.in. na rampie. Policjanci ustalili, że to 12-latek z Ełku, który nie do końca wiedział co oznaczają malowane przez niego symbole. Sprawą nastolatką zajmie się teraz sąd rodzinny i nieletnich. Już po raz kolejny kluczowym dowodem w sprawie dotyczącego zniszczenia mienia okazał się miejski monitoring, który był niezwykle pomocny w ustaleniu sprawcy namalowania symboli w skateparku w Orzyszu. Informację o takim nietypowym zdarzeniu policjanci z Komisariatu Policji w Orzyszu otrzymali od urzędnika miejskiego magistratu. Na zapisie z kamer monitoringu widać grupkę chłopców bawiących się w skateparku. Jeden z nich rysował markerem po różnych elementach. Były to symbole przypominające swastyki i inne tego typu kształty. Wykorzystując to nagranie, policjanci ustalili, że autorem tych rysunków jest 12-latek z Ełku.

- Wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia funkcjonariusze przeprowadzili rozmowę z chłopcem w obecności matki. 12-latek powiedział, że bez powodu rysował sobie po rampie symbole, które „widział w internecie, ale nie wiedział, co one oznaczają”. Myślał, że mają pozytywne znaczenie. Nastolatek żałował swojego zachowania - relacjonuje nadkom. Anna Szypczyńska, oficer prasowy Komendy Powiatowej w Piszu. Matka dodała, że ustalą w magistracie, w jaki sposób mogą naprawić wyrządzoną szkodę. Z uwagi na wiek chłopca sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny i nieletnich.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice lub ich prawni opiekunowie, gdyż ten który, z mocy ustawy lub umowy, jest obowiązany do nadzoru nad osobą która z powodu wieku nie może odpowiadać za swoje czyny, zobowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę.

Zgodnie z artykułem 256 Kodeksu Karnego, każdy „kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

W Odrze znaleziono zwłoki mężczyzny.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE