Warmia czy Mazury. Gdzie leżą te miejscowości? Zdobędziesz 10/10? [QUIZ]

2020-07-09 12:08 SCH
Warmia czy Mazury
Autor: Pixabay Warmia czy Mazury. Gdzie leżą te miejscowości? Sprawdź się w naszym quizie!

Myślisz, że znasz na pamięć mapę Warmii i Mazur? Jeśli tak, bez problemu poradzisz sobie w naszym quizie! Przygotowaliśmy pytania, które wymagać będą od Was znajomości województwa warmińsko-mazurskiego. Przy okazji można rozwiać wątpliwości, która miejscowość z naszego województwa leży na Warmii, a która na Mazurach!

Warmia czy Mazury. Gdzie leży ta miejscowość?

Województwo warmińsko-mazurskie obejmuje należącą do Polski południową część krainy historycznej Prusy. W skład województwa wchodzi kilka krain: Warmia, Mazury, Prusy Górne, ziemia lubawska, Prusy Dolne (południowe części Natangii i Barcji), części Powiśla i Żuław Wiślanych. Południowa i wschodnia granica województwa warmińsko-mazurskiego pokrywa się, w niemal większości miejsc, z dawnymi granicami Prus, a zatem Prus Książęcych i Prus Wschodnich.

Jak widać woj. warmińsko-mazurskie składa się tak naprawdę z wielu krain. Ich mieszkańcy bardzo podkreślają swoją odrębność od pozostałych części województwa. Np. olsztynianie notorycznie mają za złe turystom z całej Polski, że Olsztyn - trochę siłą rozpędu - jest przez nich wrzucony do Mazur wraz z popularnymi miejscowościami wypoczynkowymi jak Mrągowo, Giżycko czy Mikołajki.

Dziki na starówce w Olsztynie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Warmia czy Mazury [QUIZ]

Warmia czy Mazury? Gdzie leży to miasto? Sprawdź się! Poniżej znajdziecie nasz quiz, który składa się z dziesięciu pytań. Każde z nich zawiera trzy odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest poprawna. Powodzenia!