Ratusz w Olsztynie

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna

Co wiesz o Olsztynie? Jeśli tu mieszkasz, 8/10 punktów to minimum! [QUIZ]

2021-11-28 14:20

Olsztyn to stolica i największe miasto woj. warmińsko-mazurskiego. To powinien wiedzieć każdy. Ale czy wiecie, jaka rzeka przepływa przez Olsztyn? Jacy znanie ludzie urodzili się w tym mieście? Tego wszystkiego oraz wielu ciekawostek historycznych dowiecie się, rozwiązując nasz quiz!

Olsztyn to stolica i największe miasto woj. warmińsko-mazurskiego. Pierwsze wzmianki o istnieniu Olsztyna pojawiły się już w XIV wieku! Niemiecka nazwa miejscowości „Allenstein” (pol. „Kamień nad Łyną”) pochodzi od staropruskiej nazwy „Alna” oznaczającej samicę jelenia „łanię”, która z kolei stała się później nazwą rzeki Łyny. Polacy nazywali miejscowość Holstin, a później Olstyn, ale wymawiano tę nazwę tak jak dzisiaj – Olsztyn. Tyle informacji. Reszty dowiecie się sami, rozwiązując nasz quiz!

Quiz wiedzy o Olsztynie. Sprawdź się!

Poniżej znajdziecie nasz quiz, który składa się z dziesięciu pytań. Każde z nich zawiera trzy odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest poprawna. Powodzenia!

Strajk pielęgniarek w Olsztynie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE