Kino

i

Autor: Pexels / Pixabay Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy sfinansuje siedem kolejnych filmów. Zdj. ilustracyjne.

Region wspiera kulturę

Warmińsko-mazurskie. Siedem filmów z dofinansowaniem. Na liście m.in. "Sto tysięcy godzin"

Produkcje dwóch filmów fabularnych i pięciu dokumentalnych uzyskały dofinansowanie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wśród nich jest film "100 tysięcy godzin" o relacji ojca i syna Piotr Domalewskiego czy "Zapomniany geniusz" o budowniczym kanału elbląskiego.

Region wspiera przemysł filmowy. "Każda złotówka wraca po trzykroć"

W poniedziałek (28 listopada) podano wyniki 7. konkursu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Podczas konferencji marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział, że produkcja filmowa przyczynia się do promocji regionu. - Filmy, które do tej pory uzyskały dofinansowanie były nagradzane zarówno w konkursach krajowych jak i podczas festiwali zagranicznych. Zaczęło się od +Cichej Nocy+ Piotra Domalewskiego, która dostała rekordową liczbę nagród i wyróżnień. Teraz jesteśmy pod wrażeniem nominacji do Oskara filmu +IO+ Jerzego Skolimowskiego - podkreślił marszałek Brzezin i zaznaczył, że dofinansowywanie produkcji filmowych to inwestycja w kulturę, która ma też wymiar gospodarczy. - Realizacja filmów odbywa się w naszym regionie. Każda złotówka zainwestowana w produkcję, po trzykroć wraca promując region - dodał.

Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumił Osiński odczytując protokół wskazał, że w 7. konkursie dofinansowanie uzyskały dwa filmy fabularne oraz 5 dokumentalnych. - W tym roku mamy wysyp propozycji o różnorodnej tematyce. Ubiegłoroczny konkurs był mocno ograniczony z powodu pandemii - ocenił Osiński.

"Sto tysięcy godzin" Piotra Domalewskiego z dofinansowaniem

W kategorii filmów fabularnych dofinansowanie otrzymał film "Sto tysięcy godzin", który wyreżyseruje Piotr Domalewski. To historia relacji ojca i syna, robiącego karierę w Warszawie. Jednak na wieść, że jego ojciec brał udział w wypadku, w którym zginęło dziecko, mężczyzna wraca do rodzinnego Olsztyna. Dofinansowanie wynosi 330 tysięcy złotych. Drugi film fabularny "Tyle co nic" Grzegorza Dębowskiego będzie kryminałem psychologicznym, opowiadającym o polskiej wsi po transformacji. Dofinansowanie tego obrazu wynosi 270 tysięcy złotych.

Pozostałe filmy, które uzyskały dofinansowanie to dokumenty. Będą to filmy: o rodzie Pieniężnych - wydających "Gazetę Olsztyńską"; o projektancie i budowniczym kanału elbląskiego Georgu Jacobie Steenke oraz o artyście i performerze Wiesławie Wachowskim.

Zrealizowany będzie też, dzięki dofinansowaniu z regionalnego funduszu filmowego, film o mieszkańcach Warmii i Mazur przesiedlonych po II wojnie światowej z Wileńszczyzny oraz film opowiadający o odchodzeniu bliskiej osoby - obraz miłości, odpowiedzialności i psychologicznych kosztów, jakie ponosi opiekun.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy wspierał m.in. Skolimowskiego i Domalewskiego

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy został powołany na początku 2017 roku. Przedsięwzięcie ma na celu finansowe wspieranie produkcji filmowych związanych z województwem warmińsko-mazurskim, które mogą przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu oraz budowania jego pozytywnego wizerunku poprzez tematykę, twórców i realizację filmów w regionie.

Do tej pory dofinansowano 35 filmów w tym 12 fabularnych (m.in. filmy Piotra Domalewskiego, Jerzego Skolimowskiego, Małgorzaty Imielskiej), 20 dokumentalnych oraz trzy animowane. Na dofinansowanie filmów samorząd województwa przeznaczył 5,2 mln zł.

Sonda
Czy lubicie chodzić do kina?
Uroczysta premiera filmu Listy do M 5

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki