Wybory 2019, reakcje sztabów na wyniki

i

Autor: EAST NEWS Wybory 2019, reakcje sztabów na wyniki

Wybory 2019. PiS zaczynał od siedmiu procent na Warmii i Mazurach! Teraz wygrał

2019-10-14 8:56

Wybory 2019. Według najnowszych danych Państwowej Komisji Wyborczej, wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygra tegoroczne wybory parlamentarne. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrywa również na Warmii i Mazurach, gdzie przez wiele lat wyborcy opowiadali się za PO.

Wybory parlamentarne. Kiepskie początki PiS na Warmii i Mazurach

Prawo i Sprawiedliwość powstało w 2001 roku. Jesienią tego samego roku, w wyborach parlamentarnych, PiS miał na Warmii i Mazurach poparcie na poziomie 7,18 proc. Był to wówczas najsłabszy wynik ze wszystkich partii, które weszły do parlamentu. Na początku XXI wieku w województwie świetnie miał się Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zdobył 47,53 proc. głosów.

Wybory parlamentarne. PO rządziło na Warmii i Mazurach

Cztery lata później PiS przejął władzę w Polsce, ale na Warmii i Mazurach górą była Platforma Obywatelska. Różnice były jednak wtedy minimalne.
Wybory w 2007 roku to triumf PO, nie tylko w całym kraju, ale i w województwie warmińsko-mazurskim. Na Platformę zagłosowało 44,29 proc. wyborców, podczas, gdy PiS poparło tylko 24,2 proc. Cztery lata później PiS zmniejszył dystans, ale nieznacznie.

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory. Posłuchaj komentarzy Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego:

Wybory parlamentarne. PiS wygrał też cztery lata temu

Polityczna hierarchia na Warmii i Mazurach wywróciła się do góry nogami cztery lata temu. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała w województwie. Uzyskała 30,99 proc. głosów, ale PO zdobyło 28,59 proc. W tym roku PiS zwyciężył już zdecydowanie. Według najnowszych danych, po zliczeniu 87,75 proc. głosów w obwodowych komisji wyborczych w okręgu wyborczym nr 35 (Olsztyn) partia rządząca uzyskała 40,54 procent głosów, a Koalicja Obywatelska 24, 54 procent.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają