Żeglarze nie radzili sobie z pogodą. Kilkanaście akcji MOPR na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Żeglarze nie radzili sobie z pogodą. Kilkanaście akcji MOPR na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Żeglarze nie radzili sobie z pogodą. Kilkanaście akcji MOPR na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

W poniedziałek (3 maja) na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich ratownicy MOPR pomagali załogom kilkunastu jachtów, które ugrzęzły w trzcinach lub na mieliźnie. Pomocy medycznej udzielono dziecku, które przewróciło się na pokładzie i rozbiło głowę. Znamy szczegóły dzisiejszych akcji MOPR w województwie warmińsko-mazurskim.

Dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przekazał PAP, że w poniedziałek ratownicy przeprowadzili jak dotąd 11 tzw. "akcji technicznych". To takie, przy których nie ma zagrożenia życia i zdrowia żeglarzy, ale trzeba np. wyciągać jachty z mielizn. Wsparcia udzielono w sumie ponad 50 osobom. - Silny wiatr i wysoka fala spowodowały, że żeglarze nie radzili sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Czasami zawodził sprzęt, np. urwała się płetwa sterowa. Zdarzało się, że silnik był niewystarczającej mocy i wiatr wepchnął łodzie w trzciny lub na mieliznę - tłumaczył dyżurny MOPR. W jednym przypadku konieczne było udzielenie pomocy medycznej. Na Jeziorze Mikołajskim w Mikołajkach, podczas cumowania, jacht uderzył w pomost. Stojące w tzw. "wejściówce jachtu" czteroletnie dziecko przewróciło się, rozbijając sobie głowę. Chłopiec został opatrzony. Na szczęście nie wymagał hospitalizacji.

Według dyżurnego MOPR, majówka na Wielkich Jeziorach Mazurskich była pracowita dla ratowników. Jak zaznaczył, podsumowanie działań będzie możliwe dopiero we wtorek, bo żeglarze mogą jeszcze wracać wieczorem do portów albo będą chcieli przeczekać do rana, aż uspokoi się wiatr. Przed rozpoczęciem sezonu Wody Polskie oznakowały szlak żeglowny na Wielkich Jeziorach Mazurskich, gdzie ustawiono w sumie 450 boi i 85 znaków brzegowych. Z kolei MOPR oznakowało najbardziej niebezpieczne miejsca poza szlakiem.

Szlaki żeglowne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich mają łączną długość około 145 kilometrów. Poza głównym szlakiem Pisz - Węgorzewo, są to również boczne odnogi tej drogi wodnej: Jezioro Mikołajskie - Jezioro Nidzkie, jezioro Tałty - Ryn, jezioro Kisajno - jezioro Niegocin oraz jezioro Mamry - Święcajty.

Tajemnicze śmierci w Bałtyku. Z morza wyłowiono trzy ciała
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE