Pieniądze z Unii na ratowanie gatunku, który...nie istnieje! Ale Wstyd!

i

Autor: LubosHouska/Pixabay.com/Zdjęcie poglądowe Pieniądze z Unii na ratowanie gatunku, który...nie istnieje! Ale Wstyd!

Urząd Miejski chciał pieniądze na ochronę gatunku, który NIE ISTNIEJE! Ale WSTYD!

2020-05-21 16:47

Gmina z województwa opolskiego chciała pieniądze z Unii Europejskiej na ochronę zagrożonych gatunków. Nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że gatunek, który urząd chciał chronić...nie istnieje. Nieżyjącym bohaterem jest Kulinek Płonny, a pechowym Urzędem Miejskim, ten w Paczkowie.

Spis treści

  1. Raport NIK: Opolszczyzna najuboższa. Pod względem obszarów chronionych
  2. Kulinek Płonny nie istnieje. Ale można go chronić! Gmina wymyśliła, Urząd Marszałkowski podpisał
  3. Będą kary?

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała opracowanie dot. działań na rzecz bioróżnorodności na Opolszczyźnie. W pierwszych słowach tego raportu, NIK wskazuje, że w znacznej większości projekty składane i realizowane przez gminy z województwa opolskiego są prawidłowe; zarówno podczas składania, akceptacji, finansowania i realizacji.

Mamy jednak niechlubnego rekordzistę urzędowych faili! Gmina Paczków podbija serca internautów, bo jej władze zaplanowały reintrodukcję (ponowne wprowadzenie na tereny, zwierząt tam już nie występujących) rośliny, której w ogóle tam nie ma, oraz ochronę m.in. nieistniejącego w przyrodzie gatunku ptaka.

Raport NIK: Opolszczyzna najuboższa. Pod względem obszarów chronionych

Niestety, Opolszczyzna jako region, według raportu NIK należy do najuboższych w Polsce, pod względem organizacji obszarów chronionych.

- [...] brak tu parków narodowych, są zaledwie 3 parki krajobrazowe, najmniej w Polsce rezerwatów i pomników przyrody. Stąd szczególna potrzeba regionalnych działań na rzecz zapewnienia bioróżnorodności - podają przedstawiciele NIK.

Kulinek Płonny nie istnieje. Ale można go chronić! Gmina wymyśliła, Urząd Marszałkowski podpisał

Jak już pisaliśmy, Gminie Paczków chodziło o Kulinka Płonnego - gatunek ptaka, który nie istnieje. Błędy się zdarzają, ale te dokumenty przechodzą przez Urząd Marszałkowski, który takie dotacje przyznaje. Przyznał i tę.

Opracowując Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO) w zakresie Działania 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego wykorzystał ogólnodostępne analizy stanu środowiska przyrodniczego województwa i wynikające z nich wnioski. [...] W konkursach przeprowadzonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO) wyłaniano projekty oceniane pozytywnie pod względem formalnym i merytorycznym.

- czytamy w opracowaniu.

Będą kary?

NIK na razie skierowała "wnioski pokontrolne" do kierowników konkretnych jednostek kontrolowanych, realizujących projekty z zakresu ochrony różnorodności biologicznej.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki