Co z maturą 2020? Na Opolszczyźnie czeka prawie 5 tysięcy uczniów!

2020-05-26 17:41 Mgorecki
Matura 2020. Wyniku matury na Śląsku
Autor: Marcin Smulczyński/Super Express Matura 2020

Matura 2020 zasady, terminy, szczegóły. Co z egzaminami maturalnymi i ósmoklasistów? Choć Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało już oficjalne wskazówki i odpowiedzi na te pytania, maturzyści wciąż zdają się nie wierzyć w perspektywę egzaminów przeprowadzanych już od 8 czerwca. Tym wątpliwościom wtórują niektóre media. Rozwiewamy wątpliwości!

Matura 2020. W tym roku panuje niesamowity chaos informacyjny dot. egzaminu dojrzałości, jak i tego ósmoklasisty. Maturzyści jeszcze do niedawna się niecierpliwili, od 19 maja znają już datę oficjalnie przekazaną przez MON, ale nagle okazuje się, że termin jednak może zostać zmieniony? Podobne informacje pojawiły się w sieci i zwykle są spekulacjami. Oficjalnie matura 2020 rozpoczyna się już 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty od 16 do 18 czerwca br. Ponadto, w tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych.

Opole i Opolszczyzna Matura 2020

O przygotowania do matury 2020 w województwie opolskim zapytaliśmy rzecznika prasowego Kuratorium Oświaty w Opolu. W regionie do egzaminu podejdzie w sumie blisko 5 tysięcy uczniów. W tym roku maturę zdają także osoby, które nie zaliczyły egzaminu rok wcześniej.

Sytuacja jest dynamiczna

Robert Socha przyznaje jednocześnie, że sytuacja dot. opolskich szkół w ogóle, jest bardzo dynamiczna. Jeszcze wczoraj (25 maja) w co czwartej szkole odbywały się konsultacje - czyli w sumie w 94 placówkach na Opolszczyźnie. Jednak już dzisiaj, ten pejzaż się zmienił - konsultacje przeprowadzono w co trzeciej szkole, czyli w 145 placówkach. To prawie 1300 osób z klas ósmych, które we wtorek (26 maja) podczas konsultacji przygotowywały się do egzaminu ósmoklasisty.

Nowe, obowiązkowe zasady na maturze

Maturzyści składają swoje deklaracje, w których wskazują, że biorą udział w egzaminie. Takie deklaracje pozbierane ze wszystkich szkół trafiają do regionalnego kuratorium oświaty, bo w tym roku kuratorium musi ściśle współpracować z wojewodą. To on zapewnia maturzystom m.in. maseczki i płyn dezynfekujący, które są obowiązkowe na maturze.

Obowiązkowe zasady podczas matury 2020

  • obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej;
  • konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku;
  • obowiązek dezynfekcji ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający;
  • konieczność korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, itd.;
  • wdrożenia wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu – podane są przykładowe sposoby, dyrektor szkoły może wdrożyć inne, bardziej właściwe w konkretnym kontekście.

zobacz też: Motywy literackie na maturę [MATURA 2020: JĘZYK POLSKI]

Gdyby coś poszło nie tak, są też zapasowe terminy. Jeśli np. u zdających pomiar wskaże wyższą, niż dopuszczalna temperaturę. Wtedy maturzysta podejdzie do egzaminu w innym terminie.

Szczegółowe terminy egzaminów zarówno maturalnego, jak ósmoklasisty, ogłoszenia wyników i harmonogramu znajdziesz na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Wiśniewski o pedofilii w show-biznesie. Magazyn #HOT Ewy Wąsikowskiej-Tomczyńskiej