Dorota Wellman zgarnie grubą kasę z Unii za pomoc seniorom? Opole tłumaczy się z projektu Smart Senior

2021-05-13 13:17 Michał Górecki
Dorota Wellman zgarnie grubą kasę z Unii?! Opole tłumaczy kontrowersyjny projekt
Autor: DDTV/pixabay Dorota Wellman zgarnie grubą kasę z Unii?! Opole tłumaczy kontrowersyjny projekt

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu pochwalił się w internecie naborem do programu "Smart Senior". W ramach projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych” pozyskano specjalny grant w wysokości ponad 512 tysięcy złotych przy sporym wsparciu funduszy z UE. W czym rzecz? Docelowo, 60 mieszkańców Opolszczyzny w wieku 50+ w ramach całej inicjatywy ma się nauczyć m.in. efektywnego korzystania ze smartfona, a w roli eksperta WUP wstępnie wytypował... Dorotę Wellman! Kiedy wyciekły jej potencjalne stawki, internauci złapali się za głowę. Sprawę dla se.pl komentuje i tłumaczy Mirosław Ochyra, Inspektor Wojewódzki ds. Promocji i Komunikacji.

Dorota Wellman nauczy obsługi smartfona za 512 tysięcy złotych? Nie do końca...

Wojewódzki Urząd Pracy ruszył z projektem Smart Senior. Chcą m.in. nauczyć seniorów, jak przy pomocy smartfona załatwić swoje sprawy urzędowe, zrobić zakupy, kontaktować się z bliskimi, czy znaleźć pracę. Pierwszy nabór już ruszył i potrwa do końca maja (zakwalifikuje się pierwsze 20 osób), drugi ruszy w sierpniu (kolejne 20 osób), a trzeci w listopadzie (ponownie: 20 osób). Wokół projektu zrobił się spory szum, kiedy na jaw wyszło, że WUP zainteresował się zaangażowaniem Doroty Wellman, prezenterki TVN. 

Zobacz też: Opole. Przepełnione SOR-y, karetki przed szpitalami. Co się dzieje?

Pierwsze doniesienia mówiły, że wartość projektu wzrosła do blisko 700 tysięcy złotych przez zatrudnienie osobistości telewizyjnej, a sam WUP w ten sposób roztrwoni pieniądze pochodzące z UE. Sprawę dla SE.pl skomentował Mirosław Ochyra, Inspektor Wojewódzki ds. Promocji i Komunikacji.

W Polsce to pierwszy taki projekt. Wnioski wyciągnięte na jego podstawie będą służyły do opracowania krajowego planu, a kiedy WUP przystępował do konkursu, wymagane było wskazanie przykładowej osoby, głosu motywacyjnego. Ta osoba - według założeń projektu - miała być rozpoznawalna. Dlatego też wstępnie przewidzieliśmy Panią Dorotę Wellman, na etapie przygotowania do konkursu rozmawialiśmy z jej agentem...

Ksiądz nie chce oddać pieniędzy z 1 proc.

Kiedy na stronie WUP pojawiła się kwota blisko 700 tysięcy złotych, negocjacje z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (Skarb Państwa) wciąż jeszcze trwały. Dziś wiadomo, że ta kwota będzie mniejsza, a cały grant wynosi 512 tysięcy złotych. Na co te pieniądze zostaną przeznaczone? Projekt Smart Senior jest nieco szerszy i zakłada więcej aktywności, niż sama tylko nauka obsługi smartfona.

- Program nie jest ukierunkowany tylko na naukę obsługi smartfonów. Ma wzmacniać kompetencje osób starszych po 50 roku życia. Poza obsługą smartfonów w zakresie praktycznym, to także zadbanie o umiejętności interpersonalne, autoprezentacyjne, czy sprawniejsze poszukiwanie pracy. Gro z tych osób ma poczucie zagrożenia na rynku pracy właśnie przez ogromny wzrost cyfryzacji - komentuje Ochyra.

Do tego dochodzi jeszcze fakt, że w projekcie mogą brać udział osoby niepełnosprawne: jeśli nie będą w stanie dotrzeć na miejsce spotkań, dotrze do nich specjalnie powołany do tego instruktor.

Czy Dorota Wellman poprowadzi spotkania dla seniorów w Opolu?

Tego wciąż nie wiadomo. Mirosław Ochyra zdradził, że do chwili publikacji z prezenterką TVN nie podpisano żadnej umowy. - Pani Dorota Wellman, w kategorii prowadzącej spotkanie, była rozpatrywana jako jedna z potencjalnych podmiotów zewnętrznych. Podobnie jak z jej menagerem, rozmawialiśmy też z innymi - dodaje.