DZIWNE znaleziska podczas remontu dworca PKS! Co pójdzie do wyburzenia?! [ZDJĘCIA]

2020-02-12 13:56 Marcin Michalski/MG

Ratusz ma problem z malowidłem w dawnym budynku opolskiego PKS-u. Budynek ma zniknąć, ale w trakcie jego wyburzania natknięto się na fresk z lat 50-tych. Na razie nie wiadomo, czy uda się go zachować, bo miasto ma wszelkie możliwe zgody na wyburzenie budynku. Potrzebna opinia ekspertów.

- Jesteśmy w kontakcie z konserwatorem zabytków i dopiero on zdecyduje, czy to faktycznie jest zabytek, czy nie. Wielu mieszkańców Opola, którzy korzystali z dworca PKS pamiętają to malowidło. Ono było przez ostatnie lata przykryte boazerią - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowa opolskiego ratusza.

Miasto ma wszelkie możliwe zgody na wyburzenie starego budynku PKS, jednak, jak wskazała rzecznik prasowa, jeśli okaże się, że uratowanie fresku jest możliwe - ratusz będzie chciał zrobić wszystko, żeby je zachować.

Mamy wszystkie niezbędne zgody, aby wyburzyć ten budynek, natomiast skoro ono tam jest i jest w niezłym stanie, chcemy zrobić wszystko, aby zachować to malowidło. Jeszcze nie wiem, w jaki sposób to zrobimy. Czy wytniemy kawałek tej ściany, czy może w jakiś inny sposób uda się ten tynk odkuć.

Skarby pod Opolem?

To nie jedyna niespodzianka, na jaką trafili budowlańcy pracujący na dworcu. Pod ziemią znaleźli też...schron! Ratusz zapowiada jednak, że trzeba go będzie zburzyć.