Kędzierzyn-Koźle: HARLEY zamiast sań Św. Mikołaja. Wzruszająca akcja grup motocyklowych [ZDJĘCIA]

2019-12-06 11:59 Michał Górecki

Troopers of Highway i Lotor South to kluby motocyklowe. Ich członkowie zdecydowali się nieco pomóc Mikołajowi. Od lat podbijają w grudniu kozielskie ulice i...dziecięce serca. Co roku kompletują 800 prezentów, wsiadają na motocykle i rozwożą upominki po całym mieście. A dokładniej, po jego kluczowych miejscach, takich jak domy dziecka, przedszkola, czy szpitale.

Klub zaczyna przygotowania dużo wcześniej, ale wielkie pakowanie następuje na dzień przed podbiciem miasta. W tym roku, 6 grudnia przypadł w piątek, więc czwartkowy wieczór upłynął na pakowaniu prezentów, które dzisiaj dostały już dzieci z Kędzierzyna-Koźla.

Idea swoją drogą, a pieniądze?

Łatwo policzyć, że liczba 800 prezentów finansowo pogrążyłaby niejedną firmę. Skąd kluby motocyklowe mają na to pieniądze? Wsparcia udzielają lokalni przedsiębiorcy i...Urząd Miasta! Bo zarówno w rajdzie z prezentami, jak w wielkim pakowaniu, brała udział również prezydent miasta, Sabina Nowosielska.

Do kogo trafiają prezenty?

W piątek o 8:00 rano członkowie klubów i wszyscy chętni zebrali się przed siedzibą stowarzyszenia i spakowali prezenty...w 3 samochody typu pick up! Trasę motocyklistów ustaliliśmy w rozmowie z rzecznikiem prasowym, Piotrem Pękałą, który brał udział w rozwożeniu podarunków.

  1. Przedszkole w Kłodnicy,
  2. Dom Dziecka w Kędzierzynie Koźlu (przy ul.Skarbowej 8),
  3. WTZ w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu,
  4. Szpital w Kędzierzynie-Koźlu, Oddział Pediatrii.

To główne, choć nie jedyne miejsca na trasie zmotoryzowanych mikołajów.

Prezenty dostają wszystkie dzieci z odwiedzanych placówek, a z rozmowy z rzecznikiem wiemy, że członkowie podtrzymują specyficzny klimat swojej akcji.

- Wchodzi mikołaj w skórze i z brodą. Mają ze sobą laski pasterskie przewiązane np. łańcuchem, a dzwoneczki są z tłoków. Jest klimat - mówi Piotr Pękała.