Luzowanie obostrzeń. Jakie zmiany w Opolu i województwie opolskim? [Konferencja ministra zdrowia, nowe obostrzenia]

2021-04-21 15:50 Michał Górecki AS.
Maseczki zostaną z nami dłużej niż pandemia
Autor: SHUTTERSTOCK Maseczki zostaną z nami dłużej niż pandemia

Luzowanie obostrzeń. W środę 21 kwietnia odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. O 15.30 odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia dotycząca ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Znamy już nowe rozwiązania. Nowe obostrzenia epidemiczne w konkretnych regionach. Jakie obostrzenia będą obowiązywały w województwie opolskim i Opolu? Sprawdź na se.pl.

Luzowanie obostrzeń. Obostrzenia będą luzowane regionalnie - w poszczególnych województwach, a nie jednocześnie w całym kraju. Minister zdrowia podczas konferencji prasowej zaznaczył, że Opolszczyzna jest jednym z tych województw, w których sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza.

Luzowanie obostrzeń w województwie opolskim. Kiedy i na jakich zasadach?

Tylko ten tydzień przyniósł na Opolszczyźnie ponad 1200 zakażeń SARS-COV-2.

 • Sobota 17 kwietnia: 351 nowe infekcje,
 • Niedziela 18 kwietnia: 407 nowe infekcje,
 • Poniedziałek 19 kwietnia: 194 nowe infekcje,
 • Wtorek 20 kwietnia: 208 nowe infekcje,
 • Środa 21 kwietnia: 358 nowe infekcje.

Taki wynik nie pozwolił na luzowanie obostrzeń w województwie opolskim. Wszystkie dotychczasowe obostrzenia epidemiczne zostają utrzymane w mocy. Średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła na Opolszczyźnie 35.

Luzowanie obostrzeń. Obostrzenia obowiązujące w województwie opolskim od 26 kwietnia

Obostrzenia w województwie opolskim pozostają bez zmian. Od 26 kwietnia zostają przedłużone. Dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.

 • Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,- 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2,

 • Kult religijny 

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

 • Edukacja 

Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Uwaga! W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym. Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

 • Kultura 

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

 • Hotele

Pozostają zamknięte do 3 maja.Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

 • Sport

Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Tak od środka wygląda walka z koronawirusem. Pacjentka opowiada o dramacie w szpitalu
Obostrzenia od 26 kwietnia
Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Obostrzenia od 26 kwietnia