Koronawirus: nowe OBOSTRZENIA rządu! Opolskie: Mamy kolejny LOCKDOWN! Czerwona strefa! [SZCZEGÓŁY]

2020-10-23 11:20
Koronawirus w Polsce: Nowe obostrzenia rządu! Cały kraj w czerwonej strefie
Autor: pikist/zdjęcie poglądowe Koronawirus w Polsce: Nowe obostrzenia rządu! Cały kraj w czerwonej strefie

Koronawirus w Polsce. W piątek (23.10.2020) rząd ogłosił nową listę obostrzeń. Jakie ograniczenia zostaną wprowadzone w Polsce? Czy szykuje nam się kolejny lockdown? Czy cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie? Jakie zmiany w województwie opolskim? Dojdzie do zamknięcia szkół podstawowych oraz restauracji? Co z seniorami? Czytaj se.pl.

Czerwone strefy w Polsce: Lista 23.10.2020

W czwartek 23 października odbyła się konferencja prasowa, na której premier oraz przedstawiciele rządu w Polsce przekazali, które miasta i powiaty tafią do czerwonej strefy. Do tej pory w kraju były dwie strefy: żółta i czerwona. W czerwonej były 152 powiaty, a reszta kraju w żółtej.

Przed konferencją nieoficjalnie ustaliliśmy, że Mateusz Morawiecki rekomendował wprowadzenie całej Polski do strefy czerwonej. Do tej pory Opole i większa część województwa były w strefie żółtej.

Koronawirus w Polsce: Nowe obostrzenia od soboty 24 października

Cała Polska trafiła dzisiaj do czerwonej strefy. Wszystkie nowe obostrzenia wchodzą w życie w sobotę 24 października. Od tego dnia, cała Polska znajduje się w strefie czerwonej.

Mateusz Morawiecki na konferencji zaznaczył, że efekty nowych obostrzeń mamy zobaczyć za 10-14 dni.

Nowe obostrzenia: Gastronomia. Czy będzie lockdown w restauracjach i pubach? [23.10.2020]

Koniec ze stacjonarną działalnością firm. Możliwe jest tylko sprzedawanie jedzenia na wynos - to rozwiązanie jest zaplanowane na 2 tygodnie, ale z możliwością przedłużenia. Klienci nie mogą wejść do lokali gastronomicznych.

Czy szkoły podstawowe przejdą na zdalne nauczanie? Nowe obostrzenia (23.10.2020)

Wszystkie szkoły podstawowe w całym kraju w klasach od 4-8 przechodzą na nauczanie zdalne. Młodsze dzieci wciąż będą chodziły do szkoły.

Zakaz wychodzenia z domu przez dzieci poniżej 16. roku życia. Nowe obostrzenia (23.10.2020)

Dzieci do 16-roku życia nie mogą wychodzić z domów w godzinach od 8.00 do 16.00.

Zobacz więcej: Koronawirus w Polsce. Będą MANDATY za wychodzenie z domu?

Obostrzenia dla seniorów: Osoby powyżej 70. roku życia mają zostać w domach (23.10.2020)

Seniorzy - jako osoby najbardziej zagrożone COVID-19 - mają zostać w domu. - Prosimy seniorów o nie przmieszczanie się, o nie wychodzenie z domu - mówił na konferencji Mateusz Morawiecki.

Uruchomiono program "Korpus Wsparcia Seniorów" dla tych, którzy nie mają bliskich do pomocy. Kluczowi w tym rozwiązaniu będą wolontariusze i Wojska Obrony Terytorialnej.

Wystartował też specjalny numer telefonu dla seniorów: 22 505 11 11. Na infolinii konsultant zbierze informacje, które zostaną przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej. Stamtąd wolontariusze dostarczą do domu najbardziej potrzebne środki i zakupy.

Minister Marlena Maląg dodała, że pozostanie w domach jest zaleceniem, nie obostrzeniem. Czytaj więcej: Czy seniorzy mogą wychodzić z domu? Kary za wychodzenie z domu. Jakie mandaty?

Koronawirus: Zakaz gromadzenia. W przestrzeni publicznej do 5 osób (23.10.2020)

Obowiązuje zakaz spotkań powyżej 5 osób. Wraca zakaz gromadzenia się. Wyjątkami są osoby, które mieszkają razem - nie podlegają ograniczeniu - oraz osoby, które spotykają się w celach zawodowych.

Pozostałe obostrzenia takie jak godziny dla seniorów, które dotychczas obowiązywały, wciąż pozostają w mocy.

Koronawirus w Polsce. Będą mandaty za wychodzenie z domu? Policjant wyjaśnia

Koronawirus w Polsce: Nowe obostrzenia MZ! Kolejny lockdown?
Autor: Ministerstwo Zdrowia Koronawirus w Polsce: Nowe obostrzenia MZ! Kolejny lockdown?
Strajk Kobiet. Zakaz aborcji. Protestujący pod siedzibą PiS