Koronawirus w Polsce. Rehabilitacja dla ozdrowieńców z COVID-19. Polska pierwsza w EUROPIE!

2020-10-21 14:35
Koronawirus w Polsce: Pierwszy szpital dla ozdrowieńców z COVID-19 w Europie będzie w Polsce
Autor: pixabay.com./zdjęcie poglądowe

Koronawirus w Polsce. Szpital MSWiA w Głuchołazach jako pierwszy w kraju i Europie wdraża program rehabilitacji osób po przebytej chorobie COVID-19 - wynika z informacji przekazanej przez rzecznik NFZ Barbarę Pawlos. Dla takich osób przygotowano już 60 łózek.

Rehabilitacja dla ozdrowieńców z COVID-19. Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa w rozmowie z rzecznik opolskiego NFZ Barbarą Pawlos, szpital MSWiA w Głuchołazach jako pierwszy w kraju i Europie wdraża program rehabilitacji dla ozdrowieńców.

- Realizacja programu pilotażowego wynika z pilnej potrzeby rozpoczęcia kompleksowej rehabilitacji pulmonologicznej w celu pełnego powrotu do zdrowia pacjentów po przebyciu COVID-19. Pilotaż ma na celu przetestowanie programu rehabilitacji leczniczej dla osób po przebytej chorobie COVID-19, ukierunkowanego na remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego - przekazała PAP rzecznik NFZ.

Program jest finansowany w ramach środków przewidzianych w planie finansowym NFZ, a z pilotażu mogą skorzystać osoby, które przebyły COVID-19 i uzyskały skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Takie skierowanie może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz POZ.  Czas trwania rehabilitacji leczniczej wynosi maksymalnie 21 dni.

Ministerstwo Zdrowia założyło, że program pilotażowy rehabilitacji leczniczej po przebytej chorobie COVID-19 potrwa... dwa lata.

Rehabilitacja opiera się na wykorzystywanych obecnie modelach fizjoterapii oddechowej. Kwalifikacja pacjentów do poszczególnych modeli zostanie przeprowadzona po testach wysiłkowych na ergometrze rowerowym lub na bieżni ruchomej albo też podczas 6-minutowego marszu. Procedura uwzględnia również duszność ocenianą według zmodyfikowanej skali Borga

- tłumaczy Barbara Pawlos dodając, że zgłoszenia zainteresowanych rehabilitacją przyjmowane są telefonicznie w szpitalu MSWiA w Głuchołazach.

Kwarantanna Jarosława Kaczyńskiego. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 137