studenci zagraniczni obcokrajowcy

i

Autor: Uniwersytet Śląski zdjęcie poglądowe

Koronawirus Opolskie: Koniec odpływu OBCOKRAJOWCÓW? Wrócili z różnych stron świata!

2020-09-17 9:36

W początkowej fazie epidemii COVID-19 z Opolszczyzny wyjechało wielu obcokrajowców. W maju 2020 r. województwo opolskie notowało najniższą liczbę cudzoziemców od kilku lat. Najnowsze dane ZUS wskazują na zmianę tendencji.

Opolskie. Epidemia wpłynęła na liczbę obcokrajowców

W województwie opolskim z początkiem maja liczba obcokrajowców pracujących w regionie dramatycznie spadła. Wraz z wybuchem epidemii sporo osób zdecydowało się na powrót do swojego kraju.

Do września tendencja zdążyła się już odwrócić. Według najnowszych danych opolskiego oddziału ZUS składki odprowadza teraz 17 tysięcy osób spoza Polski.

Po wiosennym odpływie spowodowanym zamrożeniem wielu dziedzin gospodarki widać tendencję wzrostową. W naszym regionie jeszcze na początku maja do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych było ponad 15.600 osób z innym paszportem, niż polski i była to najniższa liczba od kilku lat

- mówi Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS.

Obcokrajowcy opolskie. Skąd pochodzą?

A przedstawiciele jakich narodowości najliczniej pracują na Opolszczyźnie? Niezmiennie, największy odsetek stanowią Ukraińcy, ale spotkamy też obywateli Mołdawii, Białorusi, Australii, Japonii, Jemenu, Kambodży, czy Wybrzeża Kości Słoniowej.

Zapytaj Bosaka. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 113.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki