Żołnierze

i

Autor: Pixabay/Defence-Imagery Studenci mogą wstępować do Legii Akademickiej

LEGIA AKADEMICKA. Studenci pójdą w kamasze?

2019-11-18 16:15

Opolscy studenci pójdą w kamasze. Książki na karabiny Legii Akademickiej zamienią studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, Politechniki, i po raz pierwszy Uniwersytetu Opolskiego. Zajęcia startują w styczniu, a w wakacje na poligon! Nie wszyscy dadzą radę.

Czym jest Legia Akademicka?

To program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy, myślą o wstąpieniu do wojska i służbie czynnej. Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło w 2017 roku pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Program realizowany jest w roku akademickim 2018/2019. 

Jak dostać się do Legii?

Wcale nie tak łatwo. Kapitan Tomasz Golec z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego tłumaczył reporterowi, że niektórzy nie dadzą rady.

- Nie wszyscy kończyli ćwiczenia wojskowe, z różnych powodów. Były to zarówno sprawy losowe jak i te związane z nieodpowiednim przygotowaniem fizycznym. Większość studentów jednak ćwiczyła i została podoficerami - przestrzegał.

Żeby zostać studentem-żołnierzem trzeba mieć polskie obywatelstwo, studiować na wyższej uczelni i mieć kwalifikację wojskową. Można się zgłaszać do końca grudnia.

Jak się przygotować?

- Proponuję przygotować się fizycznie odpowiednio wcześniej. Czyli podnieść swoją sprawność fizyczną i zdawać sobie sprawę z tego, że to często są różne zagadnienia do przygotowania ponad te 8 godzin. To jest wojsko, trzeba być silnym, zwartym, gotowym - mówił Golec.

Opolanie chętnie idą w kamasze. Do Wojsk Obrony Terytorialnej jest kilkuset chętnych. Do służby przygotowawczej przystępuje rocznie ponad 100 osób. A od stycznia zajęcia zacznie Legia Akademicka. Najpierw teoria, ale lepiej już się przygotować.

Do Legii Akademickiej mogą dołączyć studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, Politechniki i po raz pierwszy Uniwersytetu Opolskiego. Można się zgłaszać do końca grudnia.

Nasi Partnerzy polecają