Opole: "Będzie inteligentniej, nowoczceśniej i bezpieczniej"? To dzięki systemowi ITS

2020-01-14 9:25 Marcin Michalski/MG
Arkadiusz Wiśniewski
Autor: Arkadiusz Wiśniewski/Facebook System ITS w Opolu. Będzie "inteligentniej"?

Opole będzie mieć inteligentne światła. Ratusz podpisał już umowę z firmą, która zaprojektuje i zrealizuje tę instalację. System ma zmierzyć natężenie ruchu na 49 największych skrzyżowaniach, a w razie potrzeby, będzie sterował światłami.

- Potrzebujemy spiąć te wszystkie skrzyżowania w jeden system, tak żeby móc zarządzać m.in. zielonym światłem. Kiedy na autostradzie zdarzy się wypadek i naraz napełni się miasto, będziemy mogli zupełnie inaczej reagować na tego typu zdarzenia - mówi Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola.

Upłynnienie ruchu to jedno, poza tym, prezydent widzi w tej inwestycji m.in. szansę na zwiększenie zainteresowania komunikacją miejską.

[...] łatwiej będzie się poruszać pojazdom komunikacji publicznej i liczę, że dzięki temu do autobusów przekona się jeszcze więcej mieszkańców. W końcu wszystkim nam zależy na uwolnieniu stolicy regionu od spalin.

Na facebookowym profilu prezydenta pojawiła się dokładna mapa, wskazująca skrzyżowania, które obejmie system.

Mapa Opole
Autor: Arkadiusz Wiśniewski/Facebook

Oprócz inteligentnych świateł, przy drogach staną kamery monitoringu i tablice, które poinformują między innymi o wolnych miejscach parkingowych, czy korkach w mieście.

- Mamy też urządzenia terenowe, typu znaki zmiennej treści, które będą służyć do informowania mieszkańców np. o czasie przejazdu pomiędzy wyznaczonymi punktami. Poza tym, stacje meteo i stacje pomiaru hałasu, czyli taka typowa ochrona i sprawdzanie jakości powietrza w mieście - mówi Piotr Macherski, przedstawiciel wykonawcy inwestycji.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski udostępnił także mapę miast, które korzystają już z usług firmy i systemu ITS.

ITS Opole
Autor: Arkadiusz Wiśniewski/Facebook

Projektowanie systemu potrwa do września, a jego montaż, rok.