Opole drugim najbogatszym samorządem w Polsce! Jak wyprzedziliśmy Wrocław? [RANKING SAMORZĄDÓW "WSPÓLNOTY"]

2020-07-30 12:23 Michał Górecki
Opole drugim najbogatszym miastem w Polsce! RANKING SAMORZĄDÓW
Autor: Opole/Facebook Opole drugim najbogatszym miastem w Polsce! RANKING SAMORZĄDÓW

Które miasta w Polsce są najbogatsze i co to właściwie oznacza? Ranking dochodów JST, czyli bogactwo samorządów mierzy m.in. Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, publikując doroczne raporty. Najnowsze dane z 2019 r. wskazują, że podium należy do Warszawy, Opola i Wrocławia.

Najbogatsze samorządy w Polsce

Warszawa (dochody na osobę: 7890,07 zł.) od lat nie opuszcza pierwszego miejsca w rankingu. W 2019 r. zaraz za nią znalazło się Opole (6178,26 zł.), a pod nami Wrocław (6150,13 zł.). Sytuacja wyglądała nieco inaczej w poprzednim - 2018 r. - kiedy do niewielkiej roszady doszło na 2 i 3 miejscu. Wtedy Wrocław (z dochodem 5805,25 zł) wyprzedził Opole (z dochodem 5747,77 zł.).

W 2019 r. szczególną uwagę autorów rankingu przyciągnęły tendencje miast rosnących najokazalej. Wyróżniono Opole i Zieloną Górę, miasta które całkiem niedawno poszerzyły swoje granice administracyjne, "wchłaniając" ościenne gminy.

Która dzielnica Opola jest dla Ciebie? Zobacz!

Opole w rankingu najbogatszych miast

Od kilku lat Opole zajmuje wygodne miejsca w czołówce najbogatszych i najlepiej zarządzanych miast w Polsce. Według raportu, przyspieszenie rozwoju miasta jest widoczne od 2015 r., kiedy prezydentem został Arkadiusz Wiśniewski. To z jego kadencją wiąże się sukcesy miasta. Podczas zwycięstwa w 2015 r. Wiśniewski otrzymał ponad 70 proc. poparcia - to największe poparcie wśród wszystkich prezydentów polskich miast.

Lista osiągnięć stale się wydłuża, bo rozpędziliśmy stolicę Opolszczyzny jak nigdy dotąd. Proszę sobie wyobrazić, że w ciągu ostatnich kilku lat budżet Opola zwiększył się do grubo ponad miliarda złotych, a więc został podwojony

- komentuje włodarz.

Sukces Opola ma być związany także ze skutecznością w pozyskiwaniu funduszy unijnych. - Są liczone w setkach milionów złotych - czytamy we "Wspólnocie".

Przyłączanie gmin ościennych: "W różnym stylu i z różną klasą"

Opole i Zielona Góra w ostatnich latach poszerzyły swoje granice administracyjne. Jak czytamy w raporcie "Wspólnoty", oba te miasta poszerzyły swoje granice "w bardzo różnym stylu i z różną klasą". Zielona Góra postawiła na negocjacje i referendum, czego efektem było złączenie miasta z otaczającą je gminą wiejską. W Opolu tak pokojowo nie było, doszło do ostrego konfliktu i finalnie przejęcia w sumie fragmentów czterech podmiejskich gmin.

10 największych atrakcji Opola. Te miejsca trzeba zobaczyć! [WAKACJE 2020]

Co to właściwie znaczy "bogactwo miasta"?

Zamożność Jednostek Samorządu Terytorialnego może wprowadzać w błąd. Stąd autorzy zwracają uwagę na metodę, którą kierowali się przy obsadzaniu miejsc w rankingu.

Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów

- czytamy.

Wpływ ogromnej dotacji, którą miasto zdobędzie, z reguły wpłynie na jego zasobność, z tym że - według autorów - to awans chwilowy, incydentalny. Nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu.

W rankingu najbogatszych miast uwzględniono więc: dochody własne samorządu i otrzymane subwencje.

ESKA Summer City - Galeria Katowicka cz. II

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.