Opole: Fala wezbraniowa na Odrze! Konieczne POMPOWANIE wody! [ZDJĘCIA]

2020-10-16 10:52 mgorecki
Odra wyleje? Przez Opole przechodzi fala wezbraniowa [ZDJĘCIA]
Autor: archiwum prywatne Odra wyleje? Przez Opole przechodzi fala wezbraniowa [ZDJĘCIA]

Fala wezbraniowa na Odrze na wysokości Opola. Przez Opole przechodzi fala wezbraniowa o wysokości 587 cm. Stan rzeki wciąż jest poniżej alarmowego, ale rzecznik Urzędu Miasta przyznaje, że konieczne może okazać się użycie pomp.

Opole: Fala wezbraniowa na Odrze nie przekroczy stanu alarmowego

Przez Opole w czwartek przechodzi fala wezbraniowa o wysokości 587 cm i jest poniżej stanu alarmowego, który wynosi 600 cm. Rzecznik prasowa UM w Opolu Katarzyna Oborska-Marciniak przyznaje, że istnieje konieczność pompowań.

- OSP Opole Szczepanowice całodobowo pompuje przy ul Krapkowickiej, a  OSP w Czarnowąsach również przez całą dobę pompuje wodę na wysokości rowu RB w Czarnowąsach oraz we Wróblinie, gdzie pompę obsługuje OSP Bierkowice - czytamy w komunikacie.

W Opolu zamknięta jest ul. Bolkowska, bo woda z Kanału Ulgi zdążyła już wylać. W wodzie stanął też Park Nadodrzański i część Wyspy Pasieki.

Dramatyczna walka z żywiołem w Czarnowąsach

W Czarnowąsach tamtejsze OSP prowadziło akcję ratunkową, przez całą dobę strażacy pompowali wodę na wysokości rowu RB w Czarnowąsach oraz we Wróblinie, gdzie pompę obsługuje OSP Bierkowice.

Pojawiło się niebezpieczeństwo wylania Odry na wysokości drogi technicznej na śluzę Wróblin. Woda przebijała się pod nasypem obwodnicy Czarnowąsów przez dwa przepusty w stronę pobliskich budynków, co stanowiło zagrożenie, ale - jak wskazuje biuro prasowe - zagrożenie zażegnano.

Zapadła decyzja aby zasypać workami z piaskiem oba przepusty. Prace nad zasypaniem przepustów prowadziły:

  • 1 fadroma,
  • 1 koparka,
  • KM PSP w Opolu (samochód gaśniczy, kontener przeciwpowodziowy z pompami i nasypywarka do piasku),
  • OSP Opole: ORW w Opolu (2 zastępy), Gosławice (2 zastępy), Wrzoski (2 zastępy), Żerkowice (1 zastęp), Bierkowice (3 zastępy).

Działania na miejscu zakończono chwilę przed godziną 2:00. Wszystkie jednostki, oprócz obsługi pompy wysokiej wydajności z OSP Bierkowice, wróciły do baz.

MCZK Opole otrzymało także informację o podnoszącej się wodzie za przepompownią ścieków Prowodu w Czarnowąsach. Ze względu na trudny teren i dalekie odległości do sprawdzenia zadysponowano quada z OSP Opole Gosławice. Po przeprowadzonym rekonesansie okazało się, że ktoś ukradł klapę przepustu w nasypie kolejowym i woda z Małej Panwi wlewa się od tyłu przez przepust w stronę Prowodu.

W czasie działań na obwodnicy Czarnowąsów wprowadzono ruch wahadłowy ze względu na konieczność zajęcia części jednego pasa). Sytuacja została opanowana około godz. 23. Woda przy Prowodzie zaczęła stopniowo opadać.  Obecnie sytuacja jest stabilna. MCZK w Opolu na bieżąco monitoruje sytuację i jest w pełnym kontakcie z wszystkimi służbami.

Nadal obowiązuje zarządzenie nr 113/2020 Wojewody Opolskiego o alarmie przeciwpowodziowym m.in. dla miasta Opola.

Rekord w tłuczeniu kokosów | ESKA XD - Coś dobrego #6

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.