Opole nagrodzone w krajowym plebiscycie samorządów. Za co?

i

Autor: Opole UM/mat.prasowe Opole nagrodzone w krajowym plebiscycie samorządów. Za co?

Opole jest... innowacyjne! Podium w krajowym plebiscycie! Za co?

2022-06-01 13:30

Pomysł jest prosty: Konkurs Innowacyjny Samorząd organizowany przez Serwis Samorządowy PAP pod patronatem m.in. MSWiA wyłania... innowacyjne samorządy. Chodzi o pionierskie pomysły i ich realizację. W tym roku Opole w swojej kategorii zajęło 2. miejsce, zaraz za plecami Zduńskiej Woli. Za co?

Serwis Samorządowy PAP jest inicjatorem Konkursu Innowacyjny Samorząd, któremu z ramienia rządu patronuje m.in. MSWiA, czy MFiPR i MRiT. Założenie jest proste: samorządy z całej Polski rywalizują ze sobą w kilku grupach (gminy miejskie, miejsko-wiejskie, powiaty, duże miasta itd. - na wszystkich szczeblach administracyjnych), prezentując innowacyjne pomysły, które udało im się wprowadzić w życie. Opole to - w tym plebiscycie - waga, powiedzmy, "średnia", bo do kategorii dużych miast się nie załapało. Za to w swojej wadze "gmin miejskich" zajęło II. miejsce zaraz za Zduńską Wolą i przed Rzeszowem.

Opole dostało nagrodę za innowację

Innowacyjna w Opolu okazała się Reużytkownia, czyli miejsce wymiany rzeczy. Dawny lokal handlowy umiejscowiony w ścisłym centrum miasta (ul. Książąt Opolskich 10/1d - red.) został zrewitalizowany i nadano mu nowe funkcje społeczne. Poza bieżącą działalnością wymiany „ReUżytkownia” jest również miejscem edukacji ekologicznej. Odbywają się w niej warsztaty z zakresu wykorzystania niepotrzebnych rzeczy i odpadów do tworzenia np. ozdób i dekoracji czy szycia wielorazowych toreb. Działalność ta prowadzona jest przy współpracy z organizacjami pozarządowymi - czytamy na oficjalnej stronie konkursowej.

Zobacz też: Kościół upada! "W dostatku dopadła nas bieda". Wstrząsające wyznanie biskupa z Opola!

Reużytkownia ratuje stare rzeczy przed śmiercią na wysypisku

I nie sposób nie docenić tych liczb: do początku maja Reużytkownia "uratowała" przed śmiercią na wysypisku 6 ton starych - ale wciąż w akceptowalnym stanie - rzeczy. Punkt wystartował w połowie listopada 2021. Myślą przewodnią Reużytkowni jest gospodarka w obiegu zamkniętym - czyli stare przedmioty znajdują zastosowanie w nowym miejscu, całkowicie za darmo.

Dla kontekstu przypomnijmy, że Zduńska Wola (I. miejsce) została doceniona za aplikację "Stop Smog", która umożliwia sprawdzenie, czy mieszkańcy mogą podłączyć nieruchomość do sieci cieplnej lub gazociągu i szacuje koszty budowy przyłącza, zakupu kotła, czy wymiany instalacji. Rzeszów (III. miejsce) objął "pudło" za Atlas Rzeszowskiej Edukacji. Projekt wykorzystuje otwarte dane miejskie. W Atlasie zostały zgromadzone dane o wszystkich szkołach miejskich takie jak np. zdawalność matur, liczba nauczycieli, liczba stypendystów, liczba obiektów sportowych itp. 

Nie przegap: Opole na liście prezydenta Ukrainy! Zełenski wymienił 18 miast. O co chodzi?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki