Uczniowie wracają do szkół

i

Autor: Getty Images

Opole: Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego? Powrót do szkół w pandemii! [ORGANIZACJA, SZCZEGÓŁY]

2020-08-27 16:18

Rok szkolny 2020/2021. Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego? Opole: kiedy rozpoczęcie roku szkolnego i na jakich warunkach? Czy w Opolskich szkołach uczniowie będą mierzyć temperatury? Co z maseczkami? Zobacz, jak będzie wyglądał rok szkolny 2020/2021 w opolskich szkołach.

Rozpoczęcie roku szkolnego. Minister Edukacji Dariusz Piontkowski przedstawił wytyczne dot. powrotu do szkół 1 września. W szkołach nie będzie obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Wewnętrzny regulamin szkoły będzie zależał od sytuacji w konkretnej placówce, a zdecydują o nim dyrektorzy.

Opole. Rok szkolny 2020/2021. Kiedy rozpoczęcie? Szczegóły, organizacja w szkołach

Opolscy uczniowie wrócą do szkół 1 września. Docelowo, wszystkie zajęcia będą odbywały się stacjonarnie, w budynkach. Niemniej, Ministerstwo Edukacji wiele decyzji zostawia dyrektorom: to oni zdecydują o ew. mierzeniu temperatury uczniów przed wejściem i obowiązku noszenia maseczek.

W mniejszych placówkach, dyrektor może zarządzić taki obowiązek np. w części wspólnej: na korytarzach. Na dyrektorów spadnie też odpowiedzialność i możliwość wprowadzenia kształcenia w tzw. wariancie B lub C. Wariant B zakłada nauczanie hybrydowe, czyli mieszane (po uprzednim zatwierdzeniu takiej decyzji przez państwową powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną), a wariant C, całkowicie zawieszenie lekcji stacjonarnych i przeniesienie nauki na formę zdalną. Tu również: po uprzednim pozytywnym zaopiniowaniu przez organy powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Według Piontkowskiego nauczyciele podczas prowadzenia zajęć mogą zakładać przyłbice - o ewentualnym obowiązku takiego rozwiązania również zdecydują dyrektorzy.

Opole. Dyrektor LO2: "Nie ma konkretnych wytycznych, które pozwoliłyby nam działać"

Każda szkoła została zobligowana do tego, żeby opracować procedury. 1 września na stronach szkół powinien pojawić się wewnętrzny regulamin.

Już teraz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu mgr Agnieszka Buganik-Pszczyńska w rozmowie z Super Expressem zdradziła, że placówka nie zdecyduje się np. na mierzenie temperatury swoim uczniom. Podkreśla też, że dyrektorzy mają w tej sytuacji związane ręce.

- Nie ma wytycznych konkretnych, które pozwoliłby nam dzisiaj działać. Mamy wytyczne bardzo ogólne, które tak naprawdę wiążą nam ręce, bo samodzielnie dyrektor decyzji podjąć nie może, a jak ma pomysł na to, jak rozwiązać sytuację w swojej szkole, to i tak potrzebuje zgody powiatowego inspektora sanitarnego i organu prowadzącego - mówi.

Zobacz też: Koronawirus. Powrót do szkół we wrześniu. Jest PROBLEM! Jak poradzą sobie nauczyciele? Dyrektr szkoły w Opolu o ryzyku

Problem z wewnętrznymi regulaminami może pojawić się np. w szkołach podstawowych. Uczniowie młodszych klas zwykle są przyprowadzani przez rodziców, nie wiadomo, czy Ci będą zobligowani do zakładania maseczek ochronnych podczas przebywania na terenie budynku.

Opole. Przedszkola rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Do rozpoczęcia roku szkolnego 1 września szykują się też opolskie przedszkola. W tym roku wszystkie 36 placówek ma przyjąć maksymalną liczbę dzieci. Najmłodsi wewnątrz placówek będą musieli zachować dystans.

Część zajęć będzie można organizować w Młodzieżowym Domu kultury, Międzyszkolnym Centrum Sportu, czy w bibliotece albo Teatrze Lalki i Aktora.

Super Raport 27 VIII (goście: Winnicki, Sawicki)