WHO certyfikat

i

Autor: Pixabay/Zdjęcie poglądowe Opole otrzymało certyfikat WHO. To miasto "dla seniorów"?

Opole miastem dla seniorów. WHO przyznało certyfikat!

2020-01-14 12:46

Opole otrzymało tytuł "Miasta przyjaznego starzeniu". To certyfikat, który nadaje Światowa Organizacja Zdrowia. Opole jest czwartym miastem w Polsce z tym tytułem.

Pierwsza była Gdynia w 2016 r., później, w tym samym roku, dołączył do niej Poznań i Ostrów Wielkopolski. W 2020 r. certyfikat "Miasta przyjaznego starzeniu" otrzymało Opole. Co to właściwie znaczy?

Miasto Przyjazne Starzeniu. Czy to na pewno nobilitacja?

Członkostwo w tej specyficznej sieci jest formą docenienia przez WHO miast i ich dotychczasowych działań w obszarze polityki senioralnej. Dla przykładu, w Poznaniu wprowadzono np. pakiet "Poznań VIVA senior". Mieściły się w nim karty uprawniające seniorów do różnych rabatów, bezpłatna pomoc przy drobnych usterkach domowych, usługi transportowe (również przy pomocy taksówki, w tym wypadku), czy inne formy aktywizacji seniorów.

Na całym świecie jest 541 miast z takim tytułem.

Czym zasłużyło Opole?

Miasto o ten certyfikat ubiegało się już od 2018 r. Żeby móc go otrzymać, musiało m.in. zapewnić darmową komunikację miejską (dla osób pow. 70 roku życia), czy budowę mieszkań senioralnych. Warunkami były też niskoemisyjne i niskopodłogowe tabory MZK oraz likwidacja barier architektonicznych.

Warto przypomnieć, że w Opolu odbywają się np. wybory miss i mistera seniora, funkcjonuje Informacyjno-Edukacyjne Centrum „Senior”, czy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Starsi mieszkańcy Opola mogą też starać się o kartę "Opolskiego seniora" (oferuje różne zniżki, w jej ramach miasto współpracuje ze 107 partnerami prywatnymi).

Prezydent zamieścił na Twitterze certyfikat i wskazał, że polityka senioralna jest dla Opola "priorytetem".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki