szkoła smutna dziewczynka w szkole

i

Autor: Getty Images

Opole: Nowy rok szkolny. Co może pójść nie tak po pandemii i wojnie?

2022-08-30 11:27

Nowy rok szkolny 2022/2023 w Opolu. Wielki powrót do szkół już w czwartek 1 września, a wraz z nim nowa szkolna rzeczywistość. Co czeka uczniów wracających do szkół po wakacjach? Podwójny rocznik, uchodźcy, nowy przedmiot (Historia i teraźniejszość) i nowa matura.

Po pandemicznych przerwach i nauczaniu online a później wybuchu wojny w Ukrainie - uczniowie znowu muszą dostosować się do nowych warunków. W czwartek 1 września wrócą do szkół, w których... sporo się przez ten czas zmieniło. Co zmieni się w nowym roku szkolnym 2022/2023 i czy opolskie szkoły są przygotowane? 

Zobacz też: To początek końca Opola?! Jest gorzej, niż myśleliśmy. Naukowcy: "Katastrofa"

Opole: Nowy rok szkolny 2022/2023. "Szkoły są przygotowane". Będzie tłoczno

W tym roku szkoły muszą "pomieścić" zdublowany rocznik - przeszło 8 lat temu niektóre dzieci rozpoczęły naukę jako sześciolatkowie - wcześniej, niż rówieśnicy. I teraz będziemy obserwować tego efekty. W liceach zamiast standardowych trzech roczników, będą cztery i pół, a w technikach pięć i pół zamiast standardowych czterech. W skrócie: zrobi się ciasno. Aleksander Iszczuk z ratuszowego wydziału oświaty twierdzi, że w Opolu placówki są gotowe. W niektórych technikach i liceach dostawiano w salach ławki.

W zeszłym roku była część górki, w tym roku - w przypadku Opola - będziemy mieli do czynienia z większą częścią górki. Szkoły są przygotowane na to, że oddziały muszą być wypełnione.

Do zdublowanego rocznika dochodzi jeszcze konieczność rozlokowania w szkołach gości z Ukrainy uciekających przed wojną. - Absolutnie nie było upominania się o wyprawkę, czy wyposażenie ucznia, który przychodził czasami z jednym swetrem uciekając przed frontem. Całą otoczkę organizowała społeczność szkolna - wspomina. Nie zmienia to faktu, że nowy rok w Opolu rozpocznie przeszło 1.300 uczniów zza wschodniej granicy. 

Reportaż z Opola: Polacy już nie pomagają Ukraińcom? W Opolu coraz trudniej o tampony i jedzenie! "Chyba wyczerpał się zryw serc" [WIDEO]

Zmiany w szkołach. Nowy przedmiot, trudniej o zwolnienie z WF, nowa matura i strajki

Poza problemami z rozlokowaniem nowych uczniów, ci będą musieli zmierzyć się z nowym przedmiotem - historia i teraźniejszość. Kontrowersyjna pozycja rozgrzała debatę publiczną na długo przed 1 września. Z tego powodu sprawdziliśmy, jak do sprawy podeszły opolskie szkoły. Szczegóły znajdziesz TUTAJ: Opole: Bunt szkół! Podręcznik do HiT blokowany. Historia i teraźniejszość: które szkoły rezygnują? [LISTA SZKÓŁ OPOLE]

Równolegle wchodzą też nowe zasady na lekcjach WF-U (więcej TUTAJ) i nowa matura - na koniec roku szkolnego 2022/23 pojawią się pierwsi maturzyści - absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniej szkoły średniej. Najważniejsze zmiany to m.in. więcej czasu na rozwiązanie zadań, ale również więcej zadań w maturalnych arkuszach. Np. pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie trwał 240 minut zamiast 170, a z matematyki 180 zamiast 170.

W powietrzu wisi też.. strajk nauczycieli. Niezadowolenie w gronie pedagogicznym wzbudzają m.in. nowe przepisy dotyczące awansu zawodowego, czy - wciąż - kwestia wynagrodzeń. Związek Nauczycielstwa Polskiego - w tym delegatura w Opolu - zapowiada protesty od 1 września. Na początku będzie to protest ostrzegawczy. - Protest będzie polegał na oflagowaniu opolskich placówek oświatowych. Pojawią się również plakaty skierowane do nauczycieli i do rodziców – zapowiada Anna Barucha, prezes ZNP w Opolu, cytowana przez Gazetę Wyborczą. 

Sonda
Planujesz wyjechać z Opola/woj. opolskiego?