Strajk Kobiet: Opole. Relacja z protestu w Opolu [WIDEO]

i

Autor: Michał Górecki Strajk Kobiet: Opole. Relacja z protestu w Opolu [WIDEO]

"Opole też wku*****e!" Strajk Kobiet w Opolu. Musiała interweniować POLICJA! "Zgorszenie" [WIDEO]

2020-10-23 20:14

Strajk Kobiet. Protesty przeciw zakazowi aborcji. Mieszkańcy wielu polskich miast wychodzą w piątek na ulice, aby manifestować swój sprzeciw wobec czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Nasi reporterzy są na miejscu wydarzeń. Zapraszamy do śledzenia relacji ze strajku kobiet. W Opolu doszło do interwencji, zaraz po oficjalnym zakończeniu wydarzenia. Sprawdź szczegóły Strajku Kobiet w Opolu!

Strajk Kobiet w Polsce. Opolanie wyszli na ulice

W czwartek (22 października) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Takie postanowienie niemal całkowicie uniemożliwia dokonanie legalnej aborcji w Polsce, co wywołało falę protestów. W piątek (23 października) na ulice wielu polskich miast wyszły tłumy. Do protestów dołączyło także Opole.

Czytaj też: Opole. Będzie PROTEST! "Zostałyśmy sprowadzone do roli inkubatorów". Opole dołącza do strajków!

Strajk Kobiet w Opolu. "J***ć PiS" wybrzmiało na Placu Wolności

OSK Opole na założonym w mediach społecznościowych wydarzeniu jeszcze przed rozpoczęciem zgromadzenia informował, że wydarzenie jest oficjalnie zarejestrowane w Urzędzie Miasta. Do 18.00 - godziny rozpoczęcia protestu - na Placu Wolności w Opolu zebrały się tłumy. Założenie było proste - uczestnicy mieli chodzić w kółko, żeby łatwiej zachować wymagany przez restrykcje epidemiczne dystans.  - Opole też jest wk******e - mówi w rozmowie z Super Expressem jedna z aktywistek Tęczowego Opola, komentując nocne wydarzenia w Warszawie.

"To wojna z Polkami", "Jarek, Jarek, oddaj kota", "J***ć PiS", "Wy********ć" i "Jarek, łobuzie, wsadzimy Ci wieszak w buzie" - to tylko część haseł, które skandowali opolanie i opolanki na Placu Wolności. Pełną relację z wydarzeń w sercu Opola możesz zobaczyć w naszej relacji w mediach społecznościowych.

Strajk Kobiet. Kontrmanifestacja w Opolu

Po oficjalnym zakończeniu zgromadzenia przez Iwonę Gałązkę - posłankę Lewicy z Opola - doszło do interwencji policji. Przed wejściem na ul. Krakowską, pod placówką banku, stanęło czterech młodych mężczyzn z transparentem "Stopaborcji.pl". Opolanie wychodzący z Placu Wolności czarnymi parasolkami zasłaniali obrazy martwych płodów prezentowane na transparencie. Obeszło się jednak bez rękoczynów - jeden z policjantów zaapelował do zgromadzonych, aby zgorszeni widokiem zgłosili popełnienie wykroczenia.

- Czy ktoś chce zgłosić popełnienie wykroczenia? Tak? Zapraszam do tych dwóch policjantów, podajcie swoje dane: najlepiej imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu. Będziecie występować jako pokrzywdzeni i jako świadkowie. Takie macie prawa. Demokracja, prawo jest dla wszystkich - słyszymy na nagraniu.

Opole. Strajk Kobiet zakończony kontrmanifestacją. Opolanie zgłosili "Zgorszenie"

Po apelu mundurowego jeden z policjantów odszedł z uczestnikami protestu do radiowozu, w którym spisał dane poszkodowanych. Po kilku minutach i mocnych słowach, kontrmanifestanci zwinęli transparent.

Protest kobiet w Katowicach