Opole. Wyrok ws. Tomasza Komendy. Prokuratura ma do przekazania jeszcze jedną rzecz

i

Autor: Daniel_B_photos/cc0/Pixabay.com Prokuratura w Opolu postanowiła, że nie złoży apelacji od wyroku ws. Tomasz Komendy, który zapadł przed tamtejszym sądem

Opole. Wyrok ws. Tomasza Komendy. Prokuratura ma do przekazania jeszcze jedną rzecz

2021-03-12 16:53

Sąd Okręgowy w Opolu wyrokiem ws. Tomasza Komendy przyznał mu 12 mln zł zadośćuczynienia i 811 tys. 533 zł i 12 gr. tytułem odszkodowania, ale to wcale nie zakończyło sprawy, bo tamtejszej prokuraturze przysługiwała jeszcze apelacja. Wniosek o przesłanie pisemnego uzasadnienia wyroku złożyli zarówno śledczy, jak i kancelaria, która reprezentowała Tomasza Komendę przed Sądem Okręgowym w Opolu. Czy to definitywny koniec tej sprawy?

Opole. Wyrok ws. Tomasza Komendy. Prokuratura ma do przekazania jeszcze jedną rzecz

Prokuratura Okręgowa w Opolu nie będzie składać apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Opolu, który przyznał Tomaszowi Komendzie 811 533 zł i 12 groszy tytułem odszkodowania i 12 mln złotych zadośćuczynienia za 18 lat niesłusznego pobytu w więzieniu. W piątek Stanisław Bar, rzecznik opolskiej prokuratury, poinformował PAP, że prokurator okręgowy w Opolu uznał wyrok za sprawiedliwy i nie będzie składał od niego apelacji.

Czytaj też: Opole: Kościół ZAATAKOWANY! "WON!". WIERNI ruszają z pomocą! Proboszcz: "No cóż..." [ZDJĘCIA]

Aresztowany w 2000 r. Tomasz Komenda został skazany w 2004 r. na 25 lat pozbawienia wolności za brutalne morderstwo 15-letniej Małgosi. Spędził 18 lat w więzieniu. Został uniewinniony od wszystkich zarzutów w połowie 2018 r. Miał wtedy 41 lat.

Wyrok ws. Tomasza Komendy

Przed sądem Tomasz Komenda domagał się 18 mln zł zadośćuczynienia (po 1 mln zł za każdy rok w więzieniu) oraz ponad 800 tys. zł tytułem odszkodowania. Sąd uznał racje wnioskodawcy i przyznał Tomaszowi Komendzie 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł i 12 gr. tytułem odszkodowania. Podobnie jak cały proces, także część uzasadnienia wyroku została wyłączona z jawności. W części uzasadnienia przeznaczonej dla publiczności sędzia Dariusz Kita wyjaśniał, że wysokość odszkodowania została wyliczona na podstawie zarobków, jakie miał Tomasz Komenda w momencie utraty wolności i czasu, gdy przez niesłuszne uwięzienie został pozbawiony możliwości zarobkowania.

Czytaj też: Opole. Przyjechali na "MELANŻ" z Pomorza. Narkotyki mieli w... czułym miejscu [ZDJĘCIA]

O uzasadnienie wyroku ws. Tomasza Komendy wnioskowała prokuratura i obrońcy

Wyjaśniając wysokość zadośćuczynienia, sędzia Kita przypomniał, że uwalniający od winy Tomasza Komendę wyrok Sądu Najwyższego nie tylko otworzył mu drzwi na wolność, ale także dał możliwość uzyskania zadośćuczynienia za doznane krzywdy, które nie może być symboliczne, a jednocześnie powinny uwzględnić współczesne standardy życia społeczeństwa. Jak wyliczył sąd, Tomasz Komenda otrzyma około dwóch tysięcy złotych za każdy dzień pozbawienia wolności, co powinno we właściwy sposób zadośćuczynić krzywdy, jakich doznał od osadzonych oraz części pracowników Służby Więziennej w czasie odbywania kary, na którą nie zasługiwał.

Czytaj też: Opole. LWY wróciły po ponad 20 latach! Atos i Portos przyjechali z Gdańska [ZDJĘCIA]

Aneta Rempalska z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu mówiła PAP, że z wnioskiem o przesłanie pisemnego uzasadnienia wyroku wystąpiła zarówno Prokuratura Okręgowa w Opolu, jak i kancelaria mecenasa Ćwiąkalskiego, który reprezentował Tomasza Komendę przed sądem. (PAP)

Opole. Morderca podrzucił okaleczone zwłoki pod dom starszej kobiety [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Rozpoczął się proces pirata drogowego z ulicy Sokratesa