Rada ds. COVID-19. Nowy organ Mateusza Morawieckiego ma ważny głos z Opola!

2022-02-16 13:36
Mateusz Morawiecki powołał radę ds. COVID-19. Ważny głos z Opola!
Autor: AP - umowa agencyjna/Politechnika Opolska Mateusz Morawiecki powołał radę ds. COVID-19. Ważny głos z Opola!

Premier Mateusz Morawiecki powołał niedawno organ pomocniczy w niekończącej się walce z pandemią COVID-19: Radę ds. COVID-19. Wiadomo już, że w jej składzie znalazł się ważny głos z Opola: prof. dr hab. n. med. Jan Szczegielniak, przy okazji którego przymiotnik "innowacyjny" odmienia się przez wszystkie przypadki. Czym zajmie się powołany przez premiera profesor Politechniki Opolskiej?

KPRM powołało Radę ds. COVID-19

W środę 9 lutego Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o powołaniu przez premiera organu pomocniczego w walce z pandemią: "Rady ds. COVID-19". Z informacji przekazanych przez KPRM wynika, że rada - złożona ze specjalistów z różnych dziedzin medycyny i nauk społeczno-ekonomicznych - zajmie się głównie analizami i ocenami bieżącej sytuacji zdrowotnej, gospodarczej i społecznej w kraju (w zakresie przeciwdziałania i zwalczania skutków pandemii), czy będzie opiniować powstające w rządzie projekty aktów prawnych, bezpośrednio związanych ze stanem epidemii. 

Przedstawicielami instytucji jest m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, ale też Filip Nowak (prezes Narodowego Funduszu Zdrowia), czy Krzysztof Saczka (Główny Inspektor Sanitarny) i Ewa Krajewska (Główny Inspektor Farmaceutyczny). 

Rada ds. COVID-19. Jest ważny głos z Opola! Przy jego nazwisku od dawna stawia się przymiotnik "innowacja"

Członkowie tej rady dzielą się na specjalistów z dzieciny medycyny - od chorób zakaźnych, przez kardiologów, neurologów, psychiatrów, czy diagnostów po ratowników medycznych - i specjalistów z zakresu nauk społeczno-ekonomicznych. W tej pierwszej grupie znalazł się ważny głos z Opola: prof. dr hab. n. med. Jan Szczegielniak, który będzie odpowiedzialny za rehabilitację pocovidową.

Polecamy: Ponad sto objawów po przechorowaniu COVID-19. Lekarze: "Potrzebujemy czasu"

Prof. Jan Szczegielniak opracował program rehabilitacji osób, które chorowały na koronawirusa. To pierwszy taki program na świecie, stąd wspomniana "innowacyjność". Rehabilitacja zaproponowana przez naukowca z Politechniki Opolskiej odbywa się w szpitalu MSWiA w Głuchołazach, o którym niejednokrotnie już pisaliśmy: Szpital z opolskiego na liście najlepszych na świecie! Chodzi o COVID-19.

Więcej TUTAJ: Andrzej Duda pojedzie do SPECJALNEGO SZPITALA w Głuchołazach! O co chodzi?

Wszystkie działania zawarte w programie są skierowane m.in. na redukcję powikłań, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, czy wsparcie zdrowia psychicznego. Program obejmuje ozdrowieńców i pomaga im w powrocie do pełnej sprawności po przebyciu choroby.

Sonda
Czy po pandemii koronawirusa wybuchną inne pandemie?