Światowy Dzień Książki. IDEALNA książka dla Polaka? Będziecie ZASKOCZENI! Nowe badanie Biblioteki Narodowej

2021-04-23 13:37 Michał Górecki
Światowy Dzień Ksiązki 2021. Co czytaja Polacy? Idealna ksiązka to....
Autor: pixabay.com./zdjęcie poglądowe/Remigiusz Mróz.Instagram Światowy Dzień Ksiązki 2021. Co czytaja Polacy? Idealna ksiązka to....

Światowy Dzień Książki 2021. W ten wyjątkowy piątek cały świat promuje czytelnictwo i robi to od 1995 roku. Biblioteka Narodowa opublikowała najnowsze badanie czytelnictwa w Polsce. Co, jak i ile czytają Polacy? Jak wyglądałaby idealna książka polskiego czytelnika? Hybryda naszych statystycznie ulubionych gatunków brzmiałaby: historyczna sensacyjno-kryminalna biografia z XX-wieku!

Światowy Dzień Książki 2021 obchodzimy w piątek 23 kwietnia. To 26. edycja utworzonego przez UNESCO święta. Z tej okazji przedstawiamy najnowsze badania dotyczące czytelnictwa w Polsce. Jak i co czytają Polacy? A może, czy w ogóle czytają?

No właśnie, czy Polacy czytają? To pytanie urosło już do rangi kultowego. Badanie przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową objaśnia w krótkich słowach: tak. 42 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy w przeciągu ostatnich 12 miesięcy czytali jakąkolwiek książkę w całości, lub fragmentarycznie.

- To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. w skali dwóch lat - wnioskują badacze, ale ostrożnie zaznaczają, że nie ma czego świętować. Absolutny rekord krajowego czytelnictwa przypadł na rok 2004, wtedy na tak samo postawione pytanie twierdząco odpowiedziało 58 proc. respondentów.

NOWOŚĆ! Blaski i cienie II Rzeczypospolitej. Sławomir Koper

Warszawskie ulice toną w korkach!

Jak czytają Polacy? Papier, e-book, kupowanie, czy wypożyczanie?

Wystawne biblioteczki, czy biblioteki miejskie? W papierze, czy na e-booku? Okazuje się, że od papierowych wersji nie odeszliśmy - Polacy raczej czytają książki, mniej chętnie sięgamy po cyfrowe odpowiedniki.

Co do pozyskiwania książek, jako podstawowe źródła czytelnicy wskazali:

  • zakup: 45 proc. (wzrost o 4 proc.),
  • pożyczenie od znajomego: 32 proc. (spadek o 3 proc.),
  • prezent: 34 proc. (wzrost o 3 proc.),
  • wypożyczenie z bibliotek: 23 proc.,
  • własny księgozbiór: 20 proc.

Co ciekawe, zauważalny jest też relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28 proc.).

Zobacz czytelnicze nowości: "Widziadła. Świadectwa z zaświatów", "Wnuczkowa mafia", "Otchłań grzechu"

Co czytają Polacy? Idealna książka dla statystycznego Polaka to...

Tak! Naszą hybrydą idealną byłaby: historyczna sensacyjno-kryminalna biografia z XX-wieku! Najlepiej napisana przez... Remigiusza Mroza. To właśnie ten pisarz w 2020 roku został najbardziej poczytnym autorem.

- [...] Po raz drugi z rzędu w badaniu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa okazuje się, że na czołowych pozycjach uplasowała się dwójka aktualnie oddychających, polskich autorów. ;) W dodatku poziom czytelnictwa wzrósł do najwyższego wyniku od 6 lat! To wszystko Wasza zasługa. A ja jestem Wam ogromnie wdzięczny za miejsce, na którym się znalazłem- napisał na swoim Instagramie.

Opole znowu stanie się planem FILMOWYM! Miasto potwierdza. Co wiadomo o produkcji "Behawiorysty"?

Dane wskazują, że najchętniej sięgamy bowiem po literaturę:

  • sensacyjno-kryminalną (24 proc.),
  • popularną (20 proc.),
  • biografie,
  • wspomnienia,
  • książki historyczne dotyczące XX wieku (19 proc.).

Najgorętsze bestsellery i najciekawsze pozycje na rynku znajdziesz w Wydawnictwie HARDE