Kolęda 2019/2020 Płock. Jak przyjąć księdza? Co przygotować na kolędę?

i

Autor: Pixabay.com Kolęda rozpoczyna się zawsze po okresie świąt Bożego Narodzenia, zdj. ilustracyjne

Kolęda 2019/2020 Płock. Jak przyjąć księdza? Co przygotować na kolędę?

2019-12-09 12:21

Kolęda, a tak naprawdę wizyta duszpasterska rozpoczyna się po świętach Bożego Narodzenia. Trwa mniej więcej do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego. Według prawa kanonicznego kolęda polega" uczestniczeniu w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacnianiu ich w Panu". Jak przyjąć księdza? Co przygotować? Już niedługo kolęda 2019/2020.

Na kolędę przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, a także wodą święconą i kropidło. Tak wygląda to w Płocku i okolicach, ale zdarza się, że w innych częściach Polski na stole jest tylko krzyż i świece. Każda z osób przyjmujących księdza może ponadto złożyć dowolną opłatę na rzecz wspólnoty parafialnej, a nawet przygotować posiłek lub krótki poczęstunek. Taki zwyczaj występuje również w innych regionach kraju.

Kolęda 2019/2020 Płock. Jak przyjąć księdza? Co przygotować na kolędę?

Oprócz przygotowania ww. wymienionych akcesoriów należy również przemyśleć, co sami chcemy powiedzieć. Kolęda to unikalna okazja, w czasie której mamy możliwość porozmawiać z księdzem o naszych codziennych problemach, ewentualnie innych rzeczach, jakimi chcielibyśmy się z nim podzielić. Według prawa kanonicznego ksiądz powinien wysłuchać, co mamy mu do powiedzenia. Warto jednak pamiętać, by przestrzegać pewnych niepisanych zasad.

Co mówić? Czego nie mówić? Co robić? Czego nie robić?

Z ust księdza z pewnością padnie pytanie o nasz stosunek do wiary, czy jesteśmy praktykującymi katolikami i w czym się to przejawia. Sami nie powinniśmy natomiast poruszać tematów politycznych, jako że księża niechętnie zdradzają swoje refleksje w tym temacie, więc nie stawiajmy ich w niezręcznej sytuacji. Rozmowa powinna się odbywać w atmosferze szacunku, dlatego nie można też żądać od księdza, by odpowiedział na dane pytanie, jeśli np. nie ma na to ochoty lub nie czuje się kompetentny.

Są różne szkoły na temat przyjmowania księdza w trakcie kolędy. Z racji ograniczonego czasu trudno, by wszyscy przygotowywali dla niego posiłek. Dlatego w niektórych częściach Polski ludzie umawiają się wcześniej między sobą, który z rodzin za to odpowiada. Niezależnie od tego nic nie stoi na przeszkodzie, by postarać się o drobny poczęstunek w postaci ciasteczka i kawy. Jeśli nasz ksiądz jest otwarty na swoich parafian, na pewno nie odmówi ;-)

Sonda
Ile dać w kopercie księdzu chodzącemu po kolędzie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki